Japońska uczennica zmuszana w szkole do farbowania włosów wygrała odszkodowanie

Reklama

śr., 02/17/2021 - 20:16 -- MagdalenaL

Po tym, jak nauczyciele zmuszali uczennicę do farbowania włosów na czarno rzuciła szkołę. Dzisiaj, wygrywa odszkodowanie.

Nikt w szkole nie wierzył dziewczynie, że jej naturalny kolor włosów to brązowy. Zmuszali ją do farbowania ich na czarno.

Nie mogła uczęszczać ona na część zajęć szkolnych oraz brać udziału w wycieczkach klasowych, bo “jej włosy nie były wystarczająco pofarbowane na czarno”.

Według sądu działania szkoły były jak najbardziej legalne, jednak mimo to była uczennica otrzymać powinna 3100 dolarów odszkodowania.

Rząd miasta Osaka orzekł, że obecnie 21-letniej kobiecie szkoła wyrządziła dużą krzywdę emocjonalną, przymuszając ją do farbowania włosów.

Orzeczenie sądowe przedstawione w japońskich mediach mówi o tym, że w tamtejszych szkołach zabrania się trwałej ondulacji, farbowania, rozjaśniania oraz przedłużania włosów.

W sądzie obrońca podał, że korzenie kobiety zostały zbadane a kolor włosów był czarny a nie tak jak mówiono wcześniej brązowy.

Aby nie sprzeciwiać się zasadom dotyczącym farbowania włosów, szkoła nakazała to zrobić uczennicy.

W pozwie napisano, że zakazano jej wzięcia udziału w wycieczce szkolnej i wykreślono z listy uczniów tylko i wyłącznie dlatego, że “jej włosy nie były wystarczająco pofarbowane na czarno”.

Po stronie szkoły stanął sąd twierdząc, że jej działania były zgodne z prawem i miały na celu tylko i wyłącznie zachęcenie młodzieży do skupienia się na nauce.

Mimo tego stwierdzono, że uczennica popadła w depresję a placówka nie wzięła wówczas pod uwagę psychologicznych skutków swoich działań.

Wiele szkół w Japonii ściśle nadzoruje ubiór uczniów, posuwając się niekiedy nawet do narzucania koloru bielizny.

Tłumaczyła Alicja Jurałowicz

Autor: 
BBC
Źródło: 
bbc.com
Polub Plportal.pl:

Reklama