Japońskiej transpłciowej kobiecie odmówiono rodzicielstwa nad jej własnym dzieckiem

Reklama

ndz., 08/21/2022 - 11:38 -- MagdalenaL

Jak podają lokalne media, sąd w Japonii ogłosił, że transpłciowa kobieta nie powinna być uznawana za rodzica swojego dziecka po przejściu tranzycji zarówno medycznej, jak i prawnej.

Japonia wymaga od każdej osoby chcącej legalnie tranzycjonować, aby poddała się operacji usunięcia genitaliów, z którymi ta osoba się urodziła. Jest to zabieg zażarcie krytykowany przez organizacje działające na rzecz praw człowieka.

Według nadawcy publicznego NHK oraz agencji prasowej Kyodo kobieta, której przy urodzeniu przypisano płeć męską, miała dwie córki wraz ze swoją żeńską partnerką z użyciem spermy zachowanej przed tranzycją.

Relacje podają, że cztery lata temu, kobiecie pozwolono dokonać korekty płci w rejestrze rodzinnym.

Choć jej partnerka została uznana za legalną matkę dziewcząt ze względu na urodzenie ich, prośba kobiety o uznanie jej za rodzica została odrzucona w lutym przez sąd rodzinny w Tokio.

Kobieta złożyła odwołanie od wyroku, według którego „nie ma nic w prawie japońskim, co pozwoliłoby rozpoznać jej prawa rodzicielskie”.

Wysoki sąd w Tokio ogłosił w piątek, że mogłaby być rozpoznawana jako rodzic dziewczynki urodzonej przed tranzycją, ale nie tej, która urodziła się po owym procesie. Żadne inne szczegóły nie były bezpośrednio udostępnione.

Japonia pozostaje jedynym krajem grupy G7, w którym nie rozpoznaje się małżeństw jednopłciowych.

Japoński sąd uznał w czerwcu, że zakaz zawierania małżeństw jednopłciowych nie jest niezgodny z konstytucją. Był to cios przeciwko prawom osób LGBTQ+ zwłaszcza, że inny sąd przedstawił przeciwne stanowisko w 2021 roku.

Autor: 
Reuters / Tłum. Kamil Andrzejczak
Źródło: 
https://www.theguardian.com/world/2022/aug/19/japan-transgender-woman-parent-child-tokyo-high-court
Polub Plportal.pl:

Reklama