Jedni kąpią się w złocie, inni piją z kałuży. Ten kraj pokazuje, że żyjemy w zakłamanym świecie

Reklama

śr., 04/11/2018 - 21:56 -- koscielniakk

Nierówność wrosła w południowoafrykańską kulturę w wyniku apardheidu. Po prawie siedemdziesięciu latach system segregacji rasowej wciąż ma się tam dobrze i jeszcze długa droga przed nim.

 

 

Nierówność na ogromną skalę, zawzięta, od 1994 znowu rośnie w siłę. Jeśli chodzi o dochody, Afryka Południowa jest krajem o największych dysproporcjach na świecie”, napisał w swoim raporcie Bank Światowy.

Raport, biorąc pod uwagę różnice w wysokości dochodów, przedstawił ranking 149 państw. Zero punktów oznaczało równowagę, sto- dysproporcję.

Po ponad 20 latach od końca apardheidu, większość mieszkańców Południowej Afryki dalej żyje w ubóstwie, ponad połowa nawet poniżej granicy ubóstwa, a bogactwo jest w rękach garstki uprzywilejowanych.

- Pod koniec apardheidu kraj cechowała ogromna nierówność. Teraz, 25 lat później, Afryka Południowa jest krajem o największych dysproporcjach na świecie, mówi Victor Sula, ekonomista Banku Światowego i autor nowego raportu na temat ubóstwa i nierówności.

- Nie ma innego kraju z większymi dysproporcjami niż Afryka Południowa, dodał.

Ludzie będący na samym dnie mają tam dochody porównywalne z Bangladeszem (mniej niż 50 dolarów miesięcznie).

Dysproporcje istnieją również pod względem stanu posiadania. Biznesmen z Johannesburga może mieć fabryki i inne nieruchomości, a farmer z Kwazulu może nawet nie ma na własność ziemi, którą uprawia.

Raport Banku Światowego wykazał, że 1% mieszkańców Afryki Południowej posiada aż 70,9% wszystkich gruntów.

-Południowa Afryka stoi przed potrójnym wyzwaniem : ubóstwem, bezrobociem i nierównością, mówi była szefowa Unii Afrykańskiej Nkozsazana- Dlamini Zuma. –Jesteśmy stosunkowo zamożnym krajem z ogromną ilością biednych ludzi.

Jeśli nic się nie zmieni, państwu nie uda się wyeliminować ekstremalnej biedy (ludzie zarabiający mniej niż 2 dolary dziennie) do 2030 roku.

 

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
M.I.M./npr.org, Newser

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama