Kolumbia Brytyjska tymczasowo dekryminalizuje posiadanie niektórych narkotyków

Reklama

wt., 06/07/2022 - 10:52 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: Kolumbia Brytyjska tymczasowo dekryminalizuje posiadanie niektórych narkotyków, by stawić czoła problemowi ich nadużywania

31 maja (Reuters) – Kanada tymczasowo dekryminalizuje posiadanie niektórych nielegalnych narotyków, jak kokaina, MDMA i opioidy na użytek własny przez osoby dorosłe na terenie Kolumbii Brytyjskiej, by stawić czoła rosnącemu problemowi ich nadużywania w tej prowincji, zapowiedział we wtorek rząd.

Substancje te pozostaną nielegalne, jednak osoby dorosłe posiadające do 2,5 grama zabronionej substancji nie będą już aresztowane, oskarżane ani nie będą im konfiskowane narkotyki, jak podano w oficjalnym oświadczeniu.

Kolumbia Brytyjska, która jest najdalej na zachód wysuniętą prowincją Kanady oraz epicentrum krajowego kryzysu związanego z przedawkowywaniem narkotyków, zwróciła się w listopadzie z prośbą do rządu federalnego o tego rodzaju wyłączenie.

Zwolnienie to, pierwsze w Kanadzie, ma na celu zmniejszenie stygmatyzacji związanej z używaniem substancji i ułatwienie ludziom zwracanie się do organów ścigania i innych władz w poszukiwaniu porady.

„Zniesienie sankcji karnych dla tych, którzy posiadają na użytek własny niewielką ilości zakazanych narkotyków, zmniejszy stygmatyzację i krzywdę oraz zapewni Kolumbii Brytyjskiej kolejne narzędzie do zakończenia kryzysu związanego z przedawkowywaniem narkotyków” – oświadczyła federalna minister Zdrowia Psychicznego i Uzależnień Carolyn Bennett.

Zwolnienie będzie obowiązywało od 1 stycznia 2023 roku do 31 stycznia 2026, a policja będzie oferowała informacje na temat dostępnego wsparcia zdrowotnego i społecznego zamiast karać tych, którzy będą posiadać niewielką ilości narkotyków objętych zwolnieniem.

Rząd federalny będzie współpracował z prowincją w celu przeanalizowania zwolnienia i poczyni bieżące korekty, jeśli zmiany będą konieczne.

Zwolnienie nie będzie dotyczyło portów lotniczych, szkół i członków kanadyjskiego wojska.

W latach 2016 – 2021 w Kanadzie z powodu przedawkowania związanego z opioidami zmarło ponad 26 000. Od 2016 roku, kiedy Kolumbia Brytyjska ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego, odnotowano ponad 9400 zgonów z powodu przedawkowania narkotyków.

„Stosowanie substancji jest sprawą zdrowia publicznego, a nie kwestią karną” – powiedziała minister Zdrowia Psychicznego i Uzależnień Kolumbii Brytyjskiej Sheila Malcolmson, dodając, że zwolnienie pomoże prowincji w walce z kryzysem.
 

Autor: 
Ismail Shakil /Tłum. Agnieszka Żółty
Źródło: 
https://www.reuters.com/world/americas/canada-temporarily-decriminalize-possession-some-illegal-drugs-personal-use-2022-05-31/
Polub Plportal.pl:

Reklama