Kto się boi wirusa?

Reklama

śr., 03/25/2020 - 17:58 -- Anonim (niezweryfikowany)

Jak pokazuje ostatnie badanie najstarszego instytutu badania opinii społecznej na świecie- Instytutu Gallupa, ponad 70% mieszkańców Bałkanów uważa, że koronawirus nie jest aż tak groźną chorobą, jak ją się przedstawia. Zdaniem Deutsche Welle można było się tego spodziewać po regionie, który przywykł do różnych sytuacji kryzysowych.

Badanie przeprowadzono na grupie 20.000 osób z 26 państw. 62% ludzi boi się wirusa, ale 56% uważa, że choroba wcale nie jest taka niebezpieczna, jak się mówi.

Szef Gallupa Kančo Stojčev mówi, że wbrew pozorom wyniki nie są sprzeczne.

"Wirus jest realny i to normalne, że ludzie się boją”, powiedział dodając, że "wirusy istnieją od zawsze, a ponieważ ludzie niejednokrotnie byli oszukiwani, teraz reakcje władz też mogą wydawać im się przesadne”, donosi Tanjug.

Różne wartości

Socjolog uważa, że strach potrzebny jest do przeżycia.

"W minionych dziesięcioleciach, na skutek postępu i modernizacji, mamy poczucie, że życie jest pewniejsze, że wszystko możemy przewidzieć i zaplanować", powiedział dodając, że polityka chwilowo walczy z emocjami ludzi, którzy stoją w obliczu niepewności.

Jednak tych 56% ludzi, którzy uważają, że to przesadne „dramatyzowanie”, nie należy uważać "za pewnik", ponieważ w różnych krajach mamy do czynienia z różnymi wartościami. We Włoszech, na przykład, gdzie całymi tygodniami umierają dziesiątki ludzi, strach przed wirusem jest dużo większy.

Na Bałkanach jeszcze nie odczuwa się takiego strachu, przynajmniej w krajach objętych ankietyzacją.

W Bośni i Hercegowinie oraz Północnej Macedonii 73% osób uważa, że wirus nie jest tak groźny, jak go się przedstawia. W Bułgarii myśli tak 72% mieszkańców.

"Bałkany przez wieki były ważnym centrum życia społeczno- gospodarczego. W takim miejscu intensywność wydarzeń historycznych jest zwykle o wiele większa co oznacza, że zawsze było tam więcej kryzysowych sytuacji wymagających rozwiązania, niż gdziekolwiek indziej, zauważa Stojčev.

 

'Wirus to wielkie zagrożenie'

Na przekór Bałkanom, w Europie Zachodniej 70% osób uważa, że wirus jest bardzo dużym zagrożeniem.

Niemal 76% osób gotowych jest na ograniczenie swobód obywatelskich w imię walki z epidemią.

Na samym szczycie listy są Austria (95%) i Holandia (91%), na samym dole USA, gdzie tylko 45% obywateli godzi się na ograniczenie swobód.

Stojčev mówi o jeszcze jednym spostrzeżeniu : 2/3 obywateli wierzy swoim rządom, a to bardzo dużo.

Kompetentni politycy dobrze sobie radzą w sytuacji, w której potrzebna jest jedność, polityka narodowa i odizolowanie od świata.

"Takie sytuacje jednoczą ludzi. Zasadniczo, gdy mamy poważny problem, potrzebujemy w życiu dwu strategii. Jedna zakłada, że należy spróbować działać na własną rękę, a druga, że należy jednoczyć się z innymi. Na końcu i tak okazuje się, że zawsze łatwiej we wspólnocie”.

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
Agencija
Polub Plportal.pl:

Reklama