Międzynarodowe koncerny żywieniowe blokują walkę z otyłością w Meksyku.

Reklama

śr., 10/03/2018 - 14:24 -- koscielniakk

Pomimo tego, że ponad 70% dorosłych w kraju cierpi na otyłość, niektóre koncerny żywieniowe dokonały porozumienia z rządem w celu utrzymania swoich interesów, potwierdzają badania.

 

 

 

W marcu 2015 roku Latynoamerykański związek przedsiębiorstw żywieniowych (hiszp. ALAIAB), który zrzesza wielkich przemysłu produktów ultra-przetworzonych z Ameryki Łacińskiej, regionu kompletnie spenetrowanego przez produkty koncernów międzynarodowych takich jak Coca-Cola, PepsiCo, Nestle Kellogg's, Uniliver czy Kraft opublikował komunikat w którym manifestował swoje zaniepokojenie tym, że instytucje takie jak Międzynarodowa Organizacja ds. Zdrowia apelowały o ograniczenie konsumpcji ich produktów jako że nie spełniały one podstawowych parametrów odżywczych.

W dokumencie otwarcie krytykowano opodatkowanie napojów słodzonych, twierdząc, że są to środki "o negatywnych zamiarach i mało efektywne", podkreślając, że zalecane przez Światową Organizację ds. Zdrowia dzienne spożycie cukru powinno zostać "ponownie przedyskutowane.

 

 

Według niezależnych badań wynika, że istnieją różne strategie stosowane przez koncerny spożywcze W Meksyku i na świecie, których celem jest blokowanie inicjatyw mających na celu zapobieganie i kontrolowanie problemu otyłości i jej konsekwencji. Strategie te są zróżnicowane, i według badaczy ulegały zmianie wraz z upływem czasu.

"Władza ludzi przemysłu spożywczego i ich alianse z instytucjami i funkcjonariuszami zarządzającymi tymi sferami państwa pozwoliły im nie tylko na uczestniczenie w kształtowaniu się regulacji fundamentalnych dla walki z otyłością, ale także na wykluczenie z tego procesu różnego rodzaju państwowe i niezależne instytucje zajmujące się zdrowiem", potwierdzają autorzy niezależnych badań.

"Aktualnie jesteśmy świadkami tego, że zarówno zdrowie publiczne jak i wiarygodność państwa znajdują się w stanie zagrożenia przez interesy stron trzecich", konkluduje Alejandro Calvillo, jeden z badaczy.

 

 

Autor: 
Tłum. Igor Łukawczyk
Źródło: 
Vice Mexico

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama