
Według ostatnich badań rynku wzrasta zainteresowanie polityką wśród młodych ludzi. 58 procent ankietowanych pomiędzy 15 a 25 rokiem życia jest zdania, że polityka ma znaczny wpływ na ich życie. 37 procent potrafi wyobrazić sobie swoje zaangażowanie w politykę.
Duże zainteresowanie jest argumentowane tym, że wielu myśli pozytywnie „kiedy ja chcę, żeby się coś zmieniło na dobre, to muszę w tym brać udział", wyjaśnia Prezydent Landtagu Max Hiegelsberger (ÖVP). Wiele z wyników badania zaskoczyło pozytywnie, mówi. Wpływ na młodych ludzi jest o wiele bardziej intensywny, niż się wydaje.
Zaskakujące wyniki pytania o koronawirusa
Zaskakujące są wyniki specjalnego pytania o koronawirusa. 69 procent jest popierającego zdania dla podjętych działań w sprawie koronawirusa. „Można było zauważyć więcej frustracji, ale młodzi ludzie są bardzo wyrozumiali", mówi ankieter David Pfarrhofer o wyniku pytania o koronawirusa.
Interesujące jest też, że do wszystkich pytań młodzi ludzie ze średnim wykształceniem wykazali bardziej pozytywne nastawienie, niż osoby z wyższym wykształceniem.
63 procent popiera przystąpienie do UE
Poziomy polityczne federalne i unijne zyskały na znaczeniu w postrzeganiu młodych Austriaków. UE, która jest popierana przez 43 procent zapytanych jest na pierwszym miejscu. 63 procent popiera wstąpienie do UE.
Prawie podwoił się odsetek młodych ludzi, którzy czują się dobrze lub bardzo dobrze poinformowani o pracy parlamentu. Większość, która wynosi 55 procent jest zadowolona z pracy Landtagu.
Coraz więcej młodych ludzi angażuje się w politykę
JVP-Landesobmann Moritz Otahal komentuje badanie: „Szczególnie radosne jest to, że coraz więcej młodych ludzi angażuje się w politykę i wzrosła również gotowość do zaangażowania się". Dalej dodano: „Polityka to kształtowanie przyszłości, dlatego ważne jest, aby młodzi ludzie angażowali się w nią i kierowali swoją przyszłością", podkreśla Otahal.
„Młodzi ludzie muszą być lepiej wysłuchani"
Najmłodsza posłanka w Landtagu i rzeczniczka Zielonych Anne-Sophie Bauer potwierdza badanie rynku: „Młodzi ludzie w kraju muszą być po prostu wysłuchani, wejść w politykę, a ich obawy powinny zostać potraktowane poważnie. Dlatego Górna Austria potrzebuje własnego parlamentu młodzieżowego. To jest nasz wniosek, który został przedyskutowany na wczorajszej podkomisji i został dobrze przyjęty. To jest nie tylko satysfakcjonujące, ale też konsekwentne. Młodzi ludzie chcą mieć w tym swój udział, jak pokazuje badanie, a także «Zielona Księga Demokracji». Landtag mówi o większym zaangażowaniu młodych ludzi, więc nie ma na co czekać. Stwórzmy platformę, która da młodym ludziom udział i głos".
„Młodzi ludzie muszą mieć swoją część przy podjęciu decyzji"
Neos-Klubobmann Felix Eypeltauer mówi o badaniu, że łatwiej jest uczynić „Landtag również miejscem dla młodych ludzi np. niedrogo i cyfrowo. Nie opłaca się, przybliżyć młodych ludzi do spraw, które zostały już ustalone. Młodzi muszą mieć swoją część przy podjęciu decyzji. Chciałbym żeby wszystkie strony zobowiązały się na podstawie przedstawionych danych do uwzględnienia w każdej decyzji konsekwencji dla młodych ludzi. Niech młodzi ludzie staną się uczestnikami polityki górnoaustriackiej".