Najbardziej próżne plemię na świecie

Reklama

wt., 04/28/2020 - 20:38 -- Anonim (niezweryfikowany)

Malowanie się, układanie włosów i wyszukane ubrania to części składowe urodowego reżimu większości kobiet, ale w przypadku plemienia Wodaabe (znanego również jako Mbororo albo Bororo, jednego z wędrownych ludów Afryki żyjących wzdłuż południowej granicy Sahary, od tłum. za Wikipedią) to mężczyźni muszą bardziej dbać o siebie. Wszystko po to, żeby przyciągnąć potencjalne partnerki.

Członkowie afrykańskiego plemienia Wodaabe, znanego jako "najbardziej próżne plemię na świecie”, gdziekolwiek idą, noszą przy sobie lusterka, a rano zanim jeszcze zajmą się wypasem bydła, pieczołowicie poprawiają swój wygląd.

W kulturze Wodaabe podkreślone oczy, białe zęby i słuszny wzrost są szczytem piękna. Mężczyźni często nakładają jasny makijaż i używają kredki do oczu, a we włosy wpinają pióra, albo używają skomplikowanych ozdób fryzjerskich, żeby podkreślić swój wzrost. Często też golą głowy od czoła w górę, a resztę włosów splatają i warkoczyki przyozdabiają koralikami.

Raz w roku Wodaabe udają się na Festiwal płodności w Gerewol, znany jako "kradzież żon", gdzie mężczyźni spotykają się i rywalizują w tańcach, by przyciągnąć podziw zebranych, a przede wszystkim żeńskiego jury (festiwal odbywa się raz w roku na terenie Nigru, Czadu i północy Kamerunu; jest to rodzaj konkursu związanego z inicjacją młodych chłopców i uzyskaniem przez nich statusu dorosłego mężczyzny, od tłum., za Wikipedią).

Mężczyźni biorą udział w konkursie tańca przez cały tydzień. Zawody kończy trwająca do rana tzw. noc tańca. Wybierany jest także najpiękniejszy mężczyzna.

Gerewol znany jest jako „festiwal kradzieży żon”, bo mężczyźni Wodaabe są zwykle w zaaranżowanych we wczesnej młodości związkach małżeńskich, co oznacza, że większość z nich, biorąc udział w ceremonii, jest żonata.

Ponieważ Wodaabe są poliformiczni (wielopostaciowi, różnopostaciowi, od tłum.), spanie z innymi mimo bycia w związku nie jest tabu. Członkinie festiwalu zwykle śpią z mężczyznami, których uważają za zwycięzców. Jeśli taka będzie wola kobiety, może ona zostawić obecnego męża i wyjść za tego, którego właśnie wybrała. Oznacza to, że niektórzy członkowie plemienia mają kilka żon.

Autorem zdjęcia do niniejszego artykułu jest fotograf Trevor Cole z Londonderry, który we wrześniu ubiegłego roku przyjechał do Czadu, by wziąć udział w unikalnym festiwalu. Rzadko kto, poza członkami Wodaabe, ma okazję zobaczyć tę niezwykłą uroczystość.

Jak mówi Cole, uczestniczki festiwalu muszą mieć za sobą pierwszą miesiączkę. Wszystko, co dzieje się potem jest kwestią umowy.

- Może to być związek na jedną noc lub na dłużej i zakończyć się ślubem. Mężczyźni mogą mieć po kilka żon i jeśli w małżeństwie pracują tylko kobiety, pierwsza żona widzi w każdej następnej coś pozytywnego, mówi Cole.

Autor: 
I.Z.K/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
blic.rs
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama