Najdłużej żyjący człowiek w historii świata, Mbah Gotho, wkrótce skończy 146 lat

Reklama

śr., 08/31/2016 - 14:30 -- Anonim (niezweryfikowany)

Najdłużej żyjącym człowiekiem na Ziemi jest Indonezyjczyk Mbah Gotho, który wkrótce skończy 146 lat. Dokumenty wskazują, że mężczyzna urodził się w 1870 r.

Gotho do swojej śmierci przygotowywał się już od 1992 r. Zadbał m.in. o to, aby wybudować swój nagrobek. Od tamtego czasu minęły jednak 24 lata, a Indonezyjczyk nadal żyje. Przeżył już wszystkich z dziesięciorga rodzeństwa, jak również swoje cztery żony i dzieci. Choć wiek, jakiego dożył jest z pewnością imponujący, Gotho wyznał w jednym z lokalnych programów informacyjnych, że teraz pragnie tylko umrzeć. 145-latek jest bardzo słaby pod względem fizycznym, a co za tym idzie - wymaga całodobowej opieki, w tym mycia i karmienia.

Dokumenty, które są w posiadaniu Indonezyjczyka, jak również państwowe archiwa notarialne potwierdzają, że urodził się on 31 grudnia 1870 r.

Tytuł najdłużej żyjącego człowieka w historii ludzkości należy obecnie do Francuzki Jeanne Calment, która zmarła w wieku 122 lat. Mbah Gotho jest więc aż o 23 lata starszy od obecnej rekordzistki i jeśli wszystko się potwierdzi, ma on szansę na przejęcie jej tytułu. Rekord Mbaha Gotho zostanie jednak uznany wyłącznie wtedy, gdy grono niezależnych ekspertów będzie w stanie zweryfikować odpowiednie dokumenty pod względem ich autentyczności.

W przeszłości wiele osób rościło sobie prawo do tytułu najdłużej żyjącego człowieka. Wśród nich byli m.in. Nigeryjczyk James Olofintuyi oraz mieszkaniec Etiopii Dhaqabo Ebba, którzy twierdzili, że mają odpowiednio 171 i 163 lat. Dlatego tak ważne jest, aby przeprowadzić niezależną ekspertyzę dokumentów, a rekord nie został uznany zbyt pochopnie.

145-latek, mieszkaniec indonezyjskiej Jawy, przyznaje, że spędza czas słuchając radia, ponieważ jego wzrok nie jest wystarczająco dobry na oglądanie telewizji. Zapytany o sekret jego długowieczności, powiedział: ,,Ten sekret to po prostu cierpliwość".

Autor: Elsas Vuliamy
Tłumaczenie: Sylwia Staniaszko

Źródło: https://www.independent.co.uk/news/world/asia/worlds-oldest-person-man-mbah-gotho-indonesia-145-years-old-a7213191.html

Polub Plportal.pl:

Reklama