Niemiec oskarża służby specjalne o torturowanie

Reklama

pt., 11/13/2020 - 19:47 -- MagdalenaL

48 dni spędził pewien Niemiec w więzieniu, poddawany torturom. Teraz wnosi oskarżenie przeciw funkcjonariuszom syryjskich służb specjalnych.

Dwa lata po swoim uwolnieniu, więziony w Syrii obywatel Niemiec, zdecydował się opowiedzieć o swoich doświadczeniach w „więzieniu tortur” w Damaszku. Martin Lautwein, dołącza tym samym do oskarżenia przeciwko wysokim rangom funkcjonariuszom syryjskiego wywiadu, które wniosło 13 ocalonych z syryjskich więzień w 2017 roku do prokuratora generalnego. Ogłosił to Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC), który też wspiera Lautweina w jego zamierzeniach.„Mam nadzieję, że moje zeznania pomogą niemieckiemu sądownictwu, wnieść oskarżenie o łamaniu praw człowieka” mówi Lautwein. Został zatrzymany przez wywiad wojskowy w 2018 roku w mieście Kamischli, gdzie chciał nieść pomoc techniczną i humanitarną. Uwolniony został dzięki staraniom dyplomacji. Lautwein, według Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, może złożyć zeznania o torturach, przemocy seksualnej i uwłaczającym godności człowieka jakości życia w areszcie. Jego przypadek potwierdza, że jeszcze w 2018 roku, panowały tam przerażające warunki, mówi Patrick Koker z ETPC „prawdopodobnie do dzisiaj nic się nie zmieniło.”

Chodzi o to, by złamać człowieka

Lautwein pracował w Iraku i Syrii dla organizacji pomocowej, budującej infrastrukturę medyczną. Jak zeznaje, został pojmany wraz kolegą pochodzącym z Australii na bazarze w Syrii. W mediach przyznał, że w więzieniu był torturowany. Podczas przesłuchań zarzucano mu pracę dla zagranicznego wywiadu, czemu jednak zaprzeczył. Lautwein relacjonuje,że widział jak inny osadzeni byli maltretowani i mordowani. „Chodzi o to, by wszystkimi możliwymi sposobami, złamać człowieka”- mówi. Po 48 dniach obydwaj zostają uwolnieni. W sprawozdaniu z uwolnienia jest napisane, że to Republika Czeska negocjowała ich zwolnienie, kraj ten jako jedyny kraju Unii Europejskiej ma jeszcze ambasadę w Syrii.

W zaplanowanej na grudzień konferencji ministrów spraw wewnętrznych krajów związkowych i Niemiec będzie poruszana między innymi kwestia, ponownej możliwości wydalenia islamistycznych przestępców i zbrodniarzy. W obliczu wojny w Syrii jest to w tym momencie niemożliwe.

Autor: 
Tłum. Marta Rzany
Źródło: 
https://www.spiegel.de/politik/ausland/syrien-deutscher-zeigt-militaergeheimdienst-wegen-folter-an-a-bc53acbe-bec7-4090-9b46-b6895183a50c
Polub Plportal.pl:

Reklama