ONZ: Zakazem noszenia nikabu Francja łamie prawa człowieka

Reklama

śr., 10/24/2018 - 17:23 -- koscielniakk

Zespół niezależnych ekspertów przy ONZ podał do wiadomości, że Francja ma 180 dni na sporządzenie raportu na temat podjętych kroków prawnych.

 

 

 

Jak donosi Hina, Komitet Praw Człowieka przy ONZ poinformował, że Francja złamała prawa człowieka zakazując noszenia nikabu- islamskiej części garderoby zupełnie zakrywającej ciało kobiety.

Stwierdzenie, że zakaz noszenia nikabu podyktowany został względami bezpieczeństwa oraz chęcią integracji dwu różnych społeczności nie przekonał Komitetu.

Ponieważ Francja nie podała przekonujących powodów wprowadzenia zakazu, zalecono jej analizę spornego prawa.

 

AI: Należy zakazać takiej dyskryminacji

Wprowadzenie nowego prawa, krytykowane przez muzułmanów na całym świecie, wywołało umiarkowane reakcje w samej Francji, gdzie rozdział kościoła od państwa uważany jest za podstawę funkcjonowania pokojowo nastawionego społeczeństwa obywatelskiego.

Wcześniej, w odpowiedzi na inicjatywę 24-letniej Pakistanki twierdzącej, że zakaz noszenia nikabu i hidžabu przekreślił jej swobodę wyznawania wiary oraz publicznego eksponowania symboli religijnych, przypadek francuski przeanalizował Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Trybunał wydał wyrok korzystny dla Francji, bowiem nie złamała ona ani jednego postanowienia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

 Wyrok oburzył Amnesty International, która nazwała go złym wyjaśniając, że pozbawia on kobiety prawa do swobodnego, publicznego wyznawania wiary.

Amnesty International wezwała do zakazu dyskryminacji.

Pojawienie się problemu kobiet noszących nikab i hidżab we Francji jest związane z pierwszym tego typu przypadkiem, mającym miejsce w 1989 roku w północno-wschodniej części Wogezów, kiedy to kilka studentek odzianych w nikab pojawiło się na okładce jednego z dzienników.

Coraz więcej antyislamskich napadów

Gazety nazwały to "problemem integracji".

Badania Kolektywu przeciw Islamofobii we Francji - CCIF jasno wykazują, że zakaz zwiększył liczbę islamofobicznych incydentów.

Według raportu dotyczącego islamofobii w 2012 roku, liczba napadów w stosunku do roku poprzedniego wzrosła nawet o 57,4 % i od 2005 roku stale rośnie.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama