Paragwaj: protesty przeciwko prezydentowi Mario Abdo Benítezowi

Reklama

śr., 03/10/2021 - 19:22 -- MagdalenaL

Zdjęcie protestujących w Paragwaju

Opozycja zgodziła się wystąpić przeciwko prezydentowi w procesie politycznym, jednak nie uzyskała poparcia byłego prezydenta Horacio Cartesa, więc protesty uderzyły również w niego.

Kilkaset osób zebrało się w tę niedzielę, 7 marca 2021 r., trzeci dzień z rzędu w Asunción, aby zaprotestować przeciwko prezydentowi Mario Abdo Benítezowi, którego rząd oskarżają o korupcję i złe zarządzanie podczas pandemii COVID-19.

“Niech Marito ustąpi!”, “Złodzieje do więzienia!”, “Wybory teraz!”, takie hasła skandowali protestujący w okolicach domu prezydenckiego. Demonstracja była pokojowa, podobnie jak te z 6 marca, w przeciwieństwie do gwałtownych starć z policją, które miały miejsce 5 marca, w których rannych zostało 21 osób.

Opozycja, będąca w mniejszości w Kongresie, zgodziła się wystąpić przeciwko prezydentowi w procesie politycznym z powodu jego “słabych wyników”. Jednak inicjatywa nie ma poparcia byłego prezydenta Horacio Cartesa (2013-2018), biznesmena branży tytoniowej i polityka Partii Kolorado. Z tego powodu protesty przeniosły się pod dom Cartesów.

Grupy demonstrantów przeniosły się pośród okrzyków “Do domu HC (Horacio Cartesa)!”, po spędzeniu około pięciu godzin w okolicach Mburuvicha Roga, rezydencji prezydenta, odgrodzonej płotem i otoczonej przez policję.

W drugim miejscu protestów napotkali grupę policjantów przed głównym wejściem do posiadłości byłego prezydenta. Demonstracja trwała spokojnie przez kilka godzin do około godziny 23:00 czasu lokalnego, kiedy to rozpoczęły się starcia. Źródła policyjne i świadkowie potwierdzili zagranicznej prasie, że grupa zakapturzonych osób zaatakowała oddziały policji, podczas gdy inna grupa podpalała worki na śmieci na pobliskiej ulicy.

Zamieszki rozpoczęły się w rejonie oddalonym od większości protestów, więc pierwsze strzały policji - oraz obecność wozów z armatką wodną - zaskoczyły jedynie nieliczne osoby, które pozostały na miejscu i prowadziły pokojową demonstrację. Po kilku minutach niepewności sytuacja została opanowana, chociaż pojawiły się doniesienia o obrażeniach spowodowanych przez wystrzały gumowymi pociskami. Ponadto korzystając z chwil zamieszania niektórzy protestujący rzucali papierem toaletowym w dom Horacio Cartesa i namalowali napisy “Narco” i “Mafia” na ścianach jego domu.

Wcześniej Abdo zapowiedział zmiany w czterech ministerstwach, próbując stłumić protesty. “Zmiany wprowadzone przez prezydenta są cenne” - powiedział senator Antonio Barrios, który jest także lekarzem Cartesa i ma duży wpływ na politykę lokalną. Zjednoczona opozycja nie ma większości potrzebnej do usunięcia głowy państwa, której kadencja trwa średnio pięć lat.

Niedawno prezydent otrzymał także poparcie płynące z USA za pośrednictwem wiadomości na Twitterze od Joe Salazara, należącego do Izby Reprezentantów stanu Kolorado. “Życzymy pokoju i nieustającego porządku dla naszych partnerów i przyjaciół w Paragwaju. Praworządność jest kamieniem węgielnym demokracji” - napisał Amerykanin.

Tłumaczenie: A.M.

Autor: 
dw.com
Źródło: 
dw.com
Polub Plportal.pl:

Reklama