Ponad 1 mln dzieci z rodzin kluczowych pracowników żyje w ubóstwie, twierdzi Trades Union Congress

Reklama

pt., 07/16/2021 - 00:03 -- MagdalenaL

Z badania wynika, że więcej niż jedno na pięcioro dzieci pracowników pracujących na pierwszej linii podczas pandemii żyje poniżej granicy ubóstwa.

Według nowych badań opublikowanych przez TUC ponad milion dzieci z rodzin znajdujących się na pierwszej linii walki z pandemią koronawirusa żyje w ubóstwie.

Badanie wykazało, że jedno na pięcioro dzieci kluczowych pracowników w Anglii, Szkocji i Walii żyje poniżej oficjalnej granicy ubóstwa - w najbardziej dotkniętym regionie północno-wschodnim, to prawie jedno na trzy.

TUC powiedział, że niskie płace i niepewne godziny pracy powszechne u pracowników opieki społecznej, supermarketów czy firm kurierskich były głównymi przyczynami ubóstwa wśród kluczowych pracowników.

Frances O'Grady, sekretarz generalny TUC, powiedziała: „Każdy kluczowy pracownik zasługuje na godny standard życia dla swojej rodziny. Jednakże zbyt często ich ciężka praca nie jest należycie opłacana. I z trudem udaje im się pokryć podstawowe wydatki ich gospodarstw domowych”.

„Premier obiecał »przywrócić sprawiedliwość«. Powinien zacząć od naszych kluczowych pracowników. Narazili się na niebezpieczeństwo, aby utrzymać kraj na nogach w czasie pandemii. Teraz my również musimy ich wspierać”.

„Tu nie chodzi tylko o zrobienie tego, co słuszne dla nich. Jeśli włożymy więcej pieniędzy do kieszeni rodzin pracowników, ich wydatki pomogą naszym firmom i centrom miast odzyskać siły. Ich wydatki to paliwo w baku naszej gospodarki”.

Raport, przygotowany dla TUC przez firmę konsultingową Landman Economics i wykorzystujący rządową definicję pracowników kluczowych, wykazał, że 29% dzieci z gospodarstw domowych pracowników kluczowych w północno-wschodniej części kraju żyło w ubóstwie, następnie w Londynie (27%), West Midlands (25%) oraz Yorkshire i Humber (25%). Najniższe wskaźniki odnotowano we wschodniej Anglii (15,5%) i południowo-zachodniej (15,6%).

TUC stwierdziła, że oprócz wynagrodzenia i godzin pracy, wysokie koszty zakwaterowania zmniejszają ilość pieniędzy, które gospodarstwa domowe kluczowych pracowników mogą wydać na artykuły spożywcze i rachunki za media. Wsparcie w postaci powszechnego kredytu, który jesienią ma zostać zmniejszony o 20 funtów tygodniowo po tymczasowej podwyżce w związku z pandemią, nie jest wystarczające, by zagwarantować rodzinom uniknięcie ubóstwa.

Obecna polityka rządu prawdopodobnie zwiększy wskaźniki ubóstwa wśród dzieci, ponieważ oprócz obcięcia kwoty powszechnego kredytu ministrowie ograniczyli podwyżki płac dla kluczowych pracowników w sektorach publicznych, co w niektórych przypadkach doprowadziło do cięć w wynagrodzeniach po uwzględnieniu inflacji.

TUC powiedział, że polityka ta zahamuje powrót gospodarki Wielkiej Brytanii do zdrowia, ponieważ ograniczenie wydatków gospodarstw domowych ograniczy działalność gospodarczą i wywoła efekt domina w odniesieniu do wzrostu płac innych pracowników.

Autor: 
Larry Elliott / tłum. Eryk Mórawski
Źródło: 
https://www.theguardian.com/inequality/2021/jul/14/more-than-1m-children-from-key-worker-families-living-in-poverty-says-tuc
Polub Plportal.pl:

Reklama