RPA: „Przerażające ataki na kobiety odzwierciedlają zbiorowy brak reakcji na wołanie bezdomnych

Reklama

pon., 09/09/2019 - 14:58 -- Anonim (niezweryfikowany)

W środę rano grupa ludzi - głównie młode kobiety - protestowała przed Parlamentem przeciwko przemocy wobec kobiet i gwałtom.

Po drugiej stronie ogrodzenia otaczającego Parlament policjanci ochrony VIP-ów kręcili się między błyszczącymi, głównie czarnymi, niemieckimi, drogimi pojazdami zaparkowanymi wokół Tuynhuys (biuro Prezydenta RPA w Kapsztadzie). Ta scena jest charakterystycznym znakiem, że odbywało się spotkanie Gabinetu.

Chociaż nie wiadomo czy głosy kobiet protestujących przed bramami Parlamentu można było usłyszeć w sali gabinetu w Tuynhuys, to przyczyną ich krzyku była właśnie agenda spotkania.

Gabinet rozmawiał w tej sprawie, zgodnie z oświadczeniem wydanym w piątek po spotkaniu: „Gabinet dołącza do narodu w żałobie po zabójstwach, gwałtach i wykorzystywaniu kobiet przez mężczyzn, które nadal mają miejsce w naszym kraju. Te przerażające ataki na kobiety odzwierciedlają nasz wspólny brak odpowiedzi na wołanie najbardziej bezbronnych spośród nas”.

Ramaphosa zwrócił się do protestujących w Cape Town

„Rdzeniem tej manifestacji jest brak odpowiedniej reakcji na ciągłą przemoc wobec niemowląt, dzieci, osób starszych, kobiet żyjących z niepełnosprawnością, lesbijek, gejów, biseksualistów, osób transpłciowych / transseksualnych, interseksualnych i queer.”

„Gabinet wezwał do nałożenia maksymalnego wyroku na sprawców. Niezależnie od faktu, że istnieje wysoki wskaźnik skazania (74%) GBV i ponad 4 000 sprawców, którzy zostali skazani na dożywocie, nadal pozostaje wiele do zrobienia. Jeden kobieta zabita, zgwałcona i wykorzystana to o jeden raz za dużo”.

„Krajowy rejestr przestępstw seksualnych zostanie przedłożony Parlamentowi w celu rozpatrzenia zmiany ustawy o przestępstwach seksualnych. Poprawki te zapewnią rozszerzenie rejestru na przestępców, którzy popełnili jakiekolwiek przestępstwo seksualne, ponieważ obecnie rejestr jest ograniczony do tylko osób skazanych i skazanych za gwałt małoletniego lub osoby niepełnosprawnej umysłowo”.

 

Utworzono komitet międzyresortowy

Gabinet złożył kondolencje rodzinom i przyjaciołom Uyinene Mrwetyana, Leighandre Jegels, Nolunde Vumsindo, Meghan Cremer, Jess Hess, Ayakha Jiyane i jej trójki rodzeństwa oraz wszystkim kobietom i dzieciom brutalnie zamordowanym przez mężczyzn.

„Gabinet tymczasowo odroczył i zwolnił delegację ministrów ze zwyczajnego posiedzenia Rady Ministrów, by udali się na spotkanie z setkami protestujących, którzy zgromadzili się w Parlamencie, aby protestować”.

„Gabinet powołał także komitet międzyresortowy, który będzie współpracować ze społeczeństwem obywatelskim, aby położyć kres przemocy seksualnej. Komitet ten zmobilizuje społeczeństwo przeciwko temu zjawisku i będzie regularnie informować Gabinet i opinię publiczną o jego wysiłkach na rzecz ograniczenia przemocy. Komitet zapewni także wsparcie rodzinom i ofiarom”.

„Gabinet zastanawiał się nad postępami we wdrażaniu deklaracji ze szczytu prezydenckiego przeciwko przemocy seksualnej i zabójstwom kobiet, który odbył się w Centurion w dniach 1 i 2 listopada 2018 r. W celu opracowania krajowego planu działania, w styczniu 2019 r. utworzono tymczasową strukturę obejmującą przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i departamentów rządowych. Opracowano projekt Krajowego Planu Strategicznego, który opiera się na spotkaniach konsultacyjnych”.

„Niezależnie od tego, że uchwaliliśmy wiele przepisów dotyczących przypadków przemocy wobec kobiet i dzieci, i chociaż doceniamy wysiłki policji i organów ścigania - w tym nasizych prokuratorów i sędziów - Gabinet wzywa wszystkie sektory społeczeństwa, zwłaszcza mężczyzn, do przeciwstawienia się tym, którzy nadal gwałcą, wykorzystują i zabijają kobiety w naszym społeczeństwie”.

„Kościoły i przywódcy religijni powinni zająć zdecydowane stanowisko i wykorzystać swoje przywództwo i wpływy w społecznościach do budowania pozytywnej spójności społecznej przeciwko przemocy seksualnej i płciowej. Media powinny aktywnie przyczyniać się do rozwiązywania szkodliwych norm społecznych i przekonań, które napędzają te ohydne akty przemocy, podczas gdy liderzy biznesu powinni zajmować się wszelkimi formami przemocy w miejscu pracy i wspierać nasze krajowe wysiłki na rzecz wyeliminowania tych przypadków. Gabinet uważa, że tylko wtedy, gdy społeczeństwo jako całość działa razem, możemy położyć temu kres”.

„Gabinet wezwał społeczeństwo południowoafrykańskie do zapewnienia, że dziecko jest wychowywane w sposób, który sprawi, że będzie szanowało prawa wszystkich ludzi, zwłaszcza kobiet w społeczeństwie. Chłopiec musi być wychowany tak, aby wiedzie

, że kobiety są mu równe, a nie podwładne, które mogą zostać poddane wszelkiego rodzaju nadużyciom”.

 

Autor: 
Aleksandra Gadocha
Źródło: 
news24.com
Polub Plportal.pl:

Reklama