Rzym i pomoc dla potrzebujących

Reklama

wt., 03/31/2020 - 14:06 -- Anonim (niezweryfikowany)

Rzymianie z jednej z dzielnic stolicy przygotowują paczki z chlebem, makaronem, owocami i warzywami, przeznaczone dla osób, które potrzebują pomocy żywnościowej.

We Włoszech rośnie liczba inicjatyw, mających na celu okazanie solidarności z osobami będącymi w trudnym położeniu ekonomicznym z powodu pandemii koronawirusa. Przed sklepami czy na placach pojawiają się paczki z produktami zbożowymi, owocami lub warzywami przeznaczonymi dla ludzi potrzebujących. Trzydzieści paczek z makaronem, ustawionych w równym rządku, znaleziono ostatnio na rzymskim placu dell'Alberone, wzdłuż ulicy Appia Nuova. Dołączona była do nich kartka z napisem: ,,Jeśli potrzebujecie, bierzcie, proszę. Bądź silna, Italio!"

To owoc akcji mieszkańców jednej z rzymskich dzielnic, którzy zdecydowali się pomóc w ten sposób rodzinom, które w obecnym, trudnym czasie, mają problem z zaspokojeniem swoich podstawowych potrzeb.

,,Jeśli ich potrzebujesz, weź, są gratis" – taka kartka widniej z kolei przyczepiona do dwóch toreb, w których można znaleźć po bochenku chleba oraz po dwa kawałki pizzy. Zostawiła je Marina Granata, 51- letnia rzymianka, od dwóch miesięcy posiadająca własny sklep Briciole di tradizione (Okruchy tradycji – przyp. tłum.) na via Carlo Caneva 21, w dzielnicy Tiburtina. ,,O 13.30, jak tylko zamknęłam sklep, zostawiłam te torby, dla tych, którzy w szczególny sposób potrzebuje pomocy" — powiedziała kobieta. ,, Zrobiłam to po zamknięciu sklepu, żeby osoba, która je weźmie nie czuła się zażenowana, że ktoś ją może zobaczyć. Ludzie często wstydzą się biedy".

Małym symbolem jedność jest również pomoc, którą świadczy sklep spożywczy Mondo Frutta, znajdujący się na via Trionfale 14029. Przy wejściu ustawiono bowiem czarną skrzynkę, w której umieszczono siatki z warzywami i owocami. Każdy, kto tamtędy przechodzi, może wziąć jedną lub więcej siatek i zabrać je do domu, oczywiście, jeśli ich potrzebuje.

To tylko niektóre z małych wielkich gestów, które wlewają nadzieję w serca mieszkańców włoskiej stolicy.

 

Autor: 
Laura Barbuscia/Tłum. Katarzyna Berto
Źródło: 
repubblica.it
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama