Serbia: Każdego roku ginie 1.500 dzieci

Reklama

śr., 06/10/2020 - 15:18 -- Anonim (niezweryfikowany)

Fundacja Tijana Jurić poinformowała, że Serbia powita Międzynarodowy Dzień Zaginionych Dzieci, przypadający na 25 maja, niepokojącą statystyką. W kraju każdego roku znika z różnych powodów od 1.300 do 1.500 dzieci. Fundacja uznała, że społeczeństwo powinno o tym wiedzieć i zrobić wszystko, by można było je odnaleźć.

"Chociaż słowo `zniknięcie` często kojarzy się z uprowadzeniem, przyczyny zniknięcia są różne. Najczęściej jest tak, że dzieci z własnej inicjatywy uciekają z domów, ale zdarzają się również uprowadzenia od rodziców, które z uwagi na nieznanych sprawców, są najbardziej niebezpieczne, bo zagrażają życiu dziecka”, mówią przedstawiciele fundacji.

O zniknięciach raczej nie informuje się społeczeństwa. Jeśli w ogóle mówi się na ich temat, to tylko dzięki determinacji rodziny, a przecież „bardzo ważne jest nagłośnienie sprawy, bo może to mieć kluczowe znaczenie”.

"Fundacja Tijana Jurić opowiada się za wprowadzeniem systemu alarmowania społeczeństwa - Amber alert (powstał na skutek porwania i morderstwa 9-letniej Amber Hagerman w stanie Teksas w 1996 roku, od tłum., za Wikipedią). Jest on bardzo ważny, służy bowiem do rozpowszechniania w środkach masowego przekazu komunikatów o zaginięciach, co zwiększa liczbę pomyślnie zakończonych przypadków porwań”. W krajach, w których taki system został wprowadzony, odsetek rozwiązanych spraw sięga 90%.

Prawo i rejestracja

W oświadczeniu przypomina się, że z inicjatywy fundacji przyjęto zmiany w ustawie o policji (tzw. ustawa Tijany). Nie trzeba już czekać 24 godzin od chwili zgłoszenia zaginięcia dziecka. Poszukiwania rozpoczynają się natychmiast po zgłoszeniu.

Uruchomiono również Rejestr osób zaginionych i udostępniono bezpłatny numer (0800 200 880) umożliwiający zgłaszanie danych osób zaginionych.

Zdaniem fundacji, o zaginionych nie można zapominać, ponieważ „są naszymi przyjaciółmi, sąsiadami, krewnymi, znajomymi, jutro to może być każdy z nas”.

"Przyłączcie się. Pomóżcie na ile możecie. Zróbcie to, co do was należy. Na naszej stronie możecie zostawić deklarację wsparcia dla jakiejś zaginionej dziewczyny, Eleonory, Biljany, czy Barbary. Może właśnie wam uda się nakłonić je do powrotu. Bądźmy solidarni, bądźmy ludźmi”, namawia fundacja.

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
Agencija
Polub Plportal.pl:

Reklama