Serbia: Rośnie poparcie dla przywrócenia kary śmierci

Reklama

wt., 10/15/2019 - 17:42 -- Anonim (niezweryfikowany)

Jak wynika z badań przeprowadzonych z okazji Europejskiego i Światowego Dnia przeciwko Karze Śmierci, za przywróceniem kary śmierci opowiada się 58% Serbów.

Stowarzyszenie obywatelskie "Serbia przeciw karze śmierci”, członek ogólnoświatowej koalicji popierającej zniesienie kary śmierci w krajach, w których dalej ona obowiązuje, każdego roku 10 października upublicznia rezultaty badania przeprowadzanego w Serbii w związku z ewentualnym przywróceniem kary śmierci dla sprawców najcięższych przestępstw.

W tym roku, 58% Serbów opowiedziało się za karą śmierci, 25% było przeciw, 17% nie miało zdania, pisze Deutsche Welle.

Jest to nieznaczny wzrost w stosunku do roku ubiegłego, kiedy to 56% było za karą śmierci, 24% przeciw, a 20% nie miało zdania.

Wyniki badania pokazują, że wśród zwolenników rządzącej Serbskiej Partii Postępowej – SNS, 65% chce przywrócenia kary, 20% jest przeciw, 16% nie ma zdania.

Przyjęcie 'Prawa Tijany'

Wśród bliskich ruchowi Dveri i Demokratycznej Partii Serbii – DSS, 80% było za, 9% przeciw a 12% nie miało zdania.

Większość zwolenników polityki Serbskiej Partii Radykalnej- SRS, bo aż 88%, było za karą śmierci za najcięższe przestępstwa, a tylko 12% było przeciw.

Od 2007 r. niemal każdego roku rosła liczba Serbów chcących przywrócenia kary śmierci. 12 lat temu zmian w systemie penitencjarnym chciało 30% Serbów, a w tym roku już 58%.

Poparcie dla przywrócenia kary śmierci w Serbii związane jest z inicjatywą fundacji "Tijana Jurić" domagającej się wprowadzenia „Prawa Tijany” przewidującego zamianę kary więzienia od 30 do 40 lat na dożywocie i zapewnienia, że ci, którzy odbywają wyroki za zabójstwo dziecka, kobiety ciężarnej i niepełnosprawnego nie wyjdą na wolność wcześniej niż po 27 latach.

Fundacja ruszyła ze swoją inicjatywą po tym, jak zgwałcono i zabito nastoletnią dziewczynkę.

 

Reforma wymiaru sprawiedliwości

Ustawa została przyjęta przez parlament serbski w maju tego roku, chociaż nie poprzedziła jej żadna debata publiczna.

Ostatnia kara śmierci została orzeczona w Serbii pod koniec XX wieku, a ostatnią wykonano w 1992 roku.

Od 1804 r. w Serbii i byłej Jugosławii skazano na śmierć ponad 7.000 osób, ale nie ma szczegółowych danych co do ilości wykonanych wyroków.

Kara śmierci została definitywnie zniesiona 26 lutego 2002 r., dwa lata po upadku reżimu Slobodana Miloševića.

Dzisiejsza Federalna Republika Jugosławii rozpoczęła reformę systemu prawnego w związku z planami przystąpienia do Unii Europejskiej, a zniesienie kary śmierci było jednym z podstawowych warunków jej przyjęcia.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
Agencija
Polub Plportal.pl:

Reklama