Te emojis to kody do narkotyków

Reklama

pon., 08/22/2022 - 10:12 -- MagdalenaL

Symbol liścia klonowego na czacie WhatsApp oznacza z pewnością Kanadę, prawda? Jeśli wierzyć temu, co znajduje się na liście amerykańskiej Agencji ds. Walki z Narkotykami (DEA), kryje się za nią raczej inne znaczenie.

To, że bakłażan czy brzoskwinia w wiadomościach na czacie nie musi świadczyć o szczególnym uwielbieniu warzyw i owoców, a zawiera raczej komponent seksualny, jest już większości znane. Równie pomysłowi są dealerzy i odbiorcy narkotyków, jeśli chodzi o składanie zamówień za pośrednictwem WhatsApp i co.

Tak przynajmniej wynika z listy opublikowanej przez amerykańską Agencję ds. Walki z Narkotykami (DEA). Zawiera ona ponad 50 emotikonów, które według ocen danych śledczych amerykańskiego urzędu są często używane przez użytkowników narkotyków i dilerów, gdy nie chcą wpaść podczas wymiany wiadomości na swoich smartfonach. Agencja podkreśla, że lista nie jest wyczerpująca, ale może pomóc rodzicom, nauczycielom i pracownikom socjalnym rozszyfrować rzekomo nieszkodliwe wiadomości od nastolatków.

I. Emojis reprezentujące dilera


Żródło: WELT.de Infografik/Unsplash.com/Bhavya Kashyap

Plik banknotów dolarowych, torba z pieniędzmi i twarz emoji ze znakami dolara zamiast oczu i tymże znakiem na języku mają jeszcze jakiś sens jako kod dla dealera narkotyków. Ale co ma oznaczać ta korona? I po co, u licha, wtyczka? Może dlatego, że diler jest jak król w łańcuchu dostaw i łączy daną osobę z siecią narkotykową? Tylko zgaduję.

II. Te emotikony najczęściej oznaczają narkotyki


Źródło: WELT.de Infografik/Unsplash.com/Bhavya Kashyap

Według ulotki DEA, liść klonu jest uważany za ostateczny emblemat identyfikacyjny. Być może dlatego, że to emoji najbardziej przypomina liść konopi. A może dlatego, że Kanada ma bardzo liberalną politykę narkotykową. Z kolei emoji ciasteczka nie oznacza ciastka z haszem — to byłoby zbyt oczywiste. Ma raczej wskazywać na dużą ilość narkotyków. Natomiast muchomor to dość oczywisty symbol magicznych grzybków.


Źródło: WELT.de Infografik/Unsplash.com/Bhavya Kashyap

Z kolei narkotyki, które mają uderzyć naprawdę mocno, opisywane są w czacie za pomocą rakiety, bomby lub symbolu eksplozji.

III. Emojis dotyczące marihuany


Źródło: WELT.de Infografik/Unsplash.com/Bhavya Kashyap

Nie ma chyba innego narkotyku, dla którego DEA wymienia tak wiele różnych emoji. A do tego marihuana jest obecnie nawet legalna w niektórych stanach USA, takich jak Kalifornia. Emojis wyboru dla wszystkich fanów zioła są dość oczywiste: chmura dymu, płomień, palma, jodła, zdumiony emoji lub czterolistna koniczyna oznaczają palenie marihuany.

IV. Z tych symboli korzystają osoby zażywające kokainę


Źródło: WELT.de Infografik/Unsplash.com/Bhavya Kashyap

Jeszcze większy wybór mają tylko ci, którzy sprzedają kokainę lub chcą się w nią zaopatrzyć: O ile kryształki śniegu, bałwan i diament są oczywiste w swoim znaczeniu, o tyle zastanawiamy się, co wspólnego z koksem mają kula bilardowa, klucz, chmura deszczowa, ryba rozdymkowata czy nawet emoji z wystającym językiem.

V. MDMA, Mollies i Ecstasy: To są ich emotki


Źródło: WELT.de Infografik/Unsplash.com/Bhavya Kashyap

DEA udało się w tym przypadku zidentyfikować dość jednoznaczne kody emoji. Większość z tych tabletek jest bardzo kolorowa, więc emoji cukierka jest zrozumiałe samo przez się. Krzyż X oznacza ekstazę, pigułka też jest bardzo konkretna. Błyskawica oznacza euforyczne i pobudzające działanie narkotyków. Serce może oznaczać, że ten rodzaj leku ma również działanie afrodyzjakalne.

VI. Emojis dla środków przeciwbólowych, psychotropowych i leków na ADHD


Źródło: WELT.de Infografik/Unsplash.com/Bhavya Kashyap

To, że USA mają duży problem z nadużywaniem środków przeciwbólowych, jest powszechnie znane. W okresie od kwietnia 2020 r. do kwietnia 2021 r. po raz pierwszy odnotowano ponad 100 tys. zgonów z powodu narkotyków w jednym roku. Według raportu CDC, około trzech na czterech z nich zmarło z powodu przedawkowania opioidów.

W związku z tym kwitnie nielegalna sprzedaż środków przeciwbólowych. Dla dilerów klasyczny symbol pigułki, niebieskie kółko, banan lub piktogram parkingowy są wyraźną wskazówką, że osoba po drugiej stronie czatu prosi o opioid taki jak Perocet lub Oxycodone.


Źródło: WELT.de Infografik/Unsplash.com/Bhavya Kashyap

W USA benzodiazepina Xanax jest jednym z najczęściej przepisywanych leków. Łagodzi lęk i pomaga przy atakach paniki — i jest nadużywany jako narkotyk. Kod emoji na to: znowu tabletka, ale także tabliczka czekolady czy autobus są przypisane do leku psychotropowego.


Źródło: WELT.de Infografik/Unsplash.com/Bhavya Kashyap

Szczególnie popularne wśród studentów i uczniów w celu zwiększenia swoich możliwości są leki na ADHD takie jak Adderall czy Ritalin. Leki stymulujące zawierają substancje czynne amfetaminę lub metylofenidat, zwiększają koncentrację i sprawiają, że ludzie są bardziej czujni.

Według DEA, aby zdobyć tę substancję, konsumenci albo używają emoji pigułki, albo symbolu pociągu z „A-” z przodu — czyli tyle, co Adderall-haj, na którym jest się po spożyciu.

VII. Dla raperów: Te emojis oznaczają syrop na kaszel z kodeiną


Źródło: WELT.de Infografik/Unsplash.com/Bhavya Kashyap

W Niemczech syropy na kaszel z odurzającą kodeiną są stosowane raczej rzadko i do tego wymagają recepty. Inaczej jest w USA – dlatego często nadużywany jest tam jako narkotyk. Szczególnie w podgatunku rapu o nazwie trap, wspomniany syrop na kaszel zyskał sławę jako narkotyk sceniczny. Pasującymi do niego emojis mają być winogrona, fioletowe serce (pasujące do koloru syropu na kaszel) lub butelka dla dziecka. Może dlatego, że kodeina sprawia, że śpisz jak dziecko.

VIII. Te symbole są używane w czacie dla mety


Źródło: WELT.de Infografik/Unsplash.com/Bhavya Kashyap

Serial Breaking Bad przesyła pozdrowienia: choć syntetycznie produkowany narkotyk był problemem społecznym w USA już przed hitowym serialem Vince'a Gilligana, to jednak wyraźnie wpłynął na kody dla metamfetaminy w zakresie narkotykowych emojis. Przykładowo, niebieskie serce jest uważane za pewny kod emoji dla mety — kryształy mety, które Walter White robi jako Heisenberg w serialu, również są niebieskie. Krystaliczną formę narkotyku wyjaśnia również diamentowy emoji, złożona synteza chemiczną probówkę — a kryształowa kula ma na celu prawdopodobnie określenie działania.

IX. Te dwa emojis mają oznaczać heroinę


Źródło: WELT.de Infografik/Unsplash.com/Bhavya Kashyap

Każdy, kto zna choć trochę historię narkotyków i popkulturowych odniesień, może się domyślić, dlaczego spośród wszystkich rzeczy akurat smok i brązowe serce oznaczają heroinę. Slangowe określenie palenia heroiny to „gonienie smoka”. Brązowe serce pochodzi od brązowego koloru bazy heroiny.

Autor: 
Sabine Winkler / Tłumaczenie: Beata Sroka
Źródło: 
https://www.welt.de/kmpkt/article240489099/Drogen-Diese-Emojis-werden-im-Chat-als-Code-verwendet.html
Polub Plportal.pl:

Reklama