W Stanach Zjednoczonych rośnie liczba miejsc pracy, a co za tym idzie nadzieja na odbicie.

Reklama

czw., 03/11/2021 - 20:17 -- MagdalenaL

Noiwy Jork (pl.wikipedia.org)

W zeszłym miesiącu w USA gwałtownie wzrosło zatrudnienie, ponieważ spadła liczba przypadków wirusów, kampania szczepień nabrała rozpędu, a restauracje i bary ponownie zatrudniły pracowników. W lutym pracodawcy dodali 379 000 miejsc pracy, przerywając dwumiesięczną passę minimalnych zysków. Wzrost był silniejszy niż oczekiwali analitycy, ale aktywność ta nie wpłynęła znacząco na stopę bezrobocia. Spadło ono z 6,3% do 6,2%. Odzwierciedla to miliony, które pozostają bez pracy z powodu wirusa. „Ta liczba jest zaskoczeniem, ale zasadniczo chodzi o ponowne otwarcie rynku pracy, które pojawi się wcześniej, niż oczekiwano” - powiedział Brian Coulton, główny ekonomista w Fitch Ratings. „Sektor rekreacji i transportu miał bardzo duży udział w zwiększaniu zatrudnienia w sektorze prywatnym, ponieważ złagodzono ograniczenia dystansu społecznego” - dodał. „Pozbywając się tych sektorów, zyski były znacznie słabsze”. Oprócz barów i restauracji, wśród pracodawców, którzy dodawali oferty pracy, byli detaliści i producenci. Firmy budowlane i samorządy zwiększyły liczbę ofert, podczas gdy  w wielu sektorach sytuacja nie uległa zmianom. „Ożywienie nabiera teraz tempa” - powiedziała Julia Pollak, główna ekonomistka w witrynie ZipRecruiter zajmującej się wyszukiwaniem pracy. Ale powiedziała, że w lutym liczba ofert pracy była „zgodna nie z solidnym odbiciem, ale z chłodnym przebudzeniem rynku pracy po zimowej hibernacji Covid”.

Pakiet pomocy

Około 10 milionów osób było bezrobotnych w zeszłym miesiącu. Stanowi to prawie dwukrotnie więcej niż rok temu, zanim wirus spowodował powszechne blokady i dystans społeczny, podał Departament Pracy.

Liczba ta nie obejmowała kolejnych milionów, które przestały szukać pracy lub zostały określone jako zatrudnione, ale nie pracujące z powodu pandemii.

Szczególnie mocno ucierpieli nisko opłacani pracownicy.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział w czwartek, że spodziewa się wzrostu zatrudnienia w nadchodzących miesiącach, ponieważ wirus ustaje, a władze łagodzą ograniczenia działalności. Powiedział jednak, że jest mało prawdopodobne, aby Stany Zjednoczone powróciły do poziomu zatrudnienia sprzed pandemii w tym roku.

Pomimo zysków w zeszłym miesiącu liczba miejsc pracy w hotelach i restauracjach spadła o 20% w porównaniu z rokiem poprzednim.

„Musimy pokonać wiele trudności” - powiedział Powell.

Analitycy stwierdzili, że zatrudnienie w lutym po części odzwierciedla wpływ ustawy o ulgach w wysokości 900 miliardów dolarów zatwierdzonej pod koniec ubiegłego roku.

Prezydent Joe Biden naciska teraz na kolejny pakiet pomocy w wysokości 1,9 bln USD, który ma zapewnić wsparcie bezrobotnym i sektorom gospodarki, które borykają się z trudnościami

Republikanie twierdzą, że kwota jest niepotrzebnie duża. Ale Demokraci powiedzieli, że mają nadzieję na zatwierdzenie planu do połowy miesiąca.

 

Autor: 
Jakub Kulas
Źródło: 
BBC News
Polub Plportal.pl:

Reklama