W ten sposób Chiny chcą stworzyć więcej przystępnych cenowo mieszkań

Reklama

czw., 09/02/2021 - 00:41 -- MagdalenaL

Wielu Chińczyków ciągnie do dużych miast z powodu lepszych perspektyw pracy. Tamtejszy rynek mieszkaniowy nie jest dużo lepszy niż tutaj. Inicjatywa rządu chińskiego ma teraz na celu pomoc lokatorom.

Chiński rząd chce stworzyć więcej przystępnych cenowo mieszkań za pomocą hamulca czynszowego. W przyszłości koszt wynajmu mieszkania w miastach może wzrosnąć maksymalnie o pięć procent rocznie. „Nowi mieszkańcy miast i młodzi ludzie pracują tylko przez stosunkowo krótki czas i mają niskie dochody, więc nie są w stanie kupić domu lub płacić czynszu” - powiedział w środę wiceminister mieszkalnictwa Ni Hong. W dużych miastach 70 procent nowych mieszkańców i młodych ludzi wynajmowałoby mieszkanie.

Inicjatywa ta jest częścią zobowiązania prezydenta Xi Jinpinga do zmniejszenia różnic społecznych w drugiej co do wielkości gospodarce świata i osiągnięcia „wspólnego dobrobytu”. Popyt na mieszkania na wynajem koncentruje się głównie w największych miastach Chin, które oferują lepiej płatną pracę i największe możliwości zatrudnienia - zwłaszcza dla absolwentów wyższych uczelni. Mieszkania na wynajem są popularne wśród tzw. millenialsów. Rzadko jednak mogą sobie pozwolić na posiadanie domu, ponieważ ceny nieruchomości gwałtownie wzrosły w ostatnich latach z powodu spekulacji.

Stolica Pekin i metropolia gospodarcza Shenzhen już zaczęły zwiększać podaż mieszkań na wynajem w tym roku. W ostatnich miesiącach kilka dużych miast zaplanowało również nowe regulacje dotyczące wynajmu mieszkań. Mają one na celu lepszą ochronę praw lokatorów. Na przykład, wynajmującym należy zakazać żądania kaucji w wysokości przekraczającej jednomiesięczny czynsz. Władze podejmują również działania przeciwko pośrednikom w obrocie nieruchomościami i platformom internetowym, jeśli pobierają oni nadmierne opłaty od lokatorów.

Według danych niezależnej firmy badającej rynek nieruchomości Zhuge House, czynsze za mieszkania spadły w sierpniu o 0,35 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wczesnym latem osiągnęły one sezonowy szczyt.

Autor: 
tłum. Monika Ciesek
Źródło: 
https://www.wiwo.de/politik/ausland/wohnen-in-der-volksrepublik-so-will-china-mehr-erschwinglichen-wohnraum-schaffen/27569248.html
Polub Plportal.pl:

Reklama