WHO alarmuje: Poziom przemocy mężczyzn wobec kobiet jest wciąż na wysokim poziomie

Reklama

czw., 03/11/2021 - 21:31 -- MagdalenaL

Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus - dyrektor WHO od 23 maja 2017 roku / Fot. YouTube

Raport sporządzony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wskazuje, że kobiety wciąż są ofiarami przemocy ze strony mężczyzn w bardzo dużym procencie. Sytuacja ta nie zmieniła się od dekady. Szef WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus poruszył niedawno ten problem.

W skali światowej przemoc wobec kobiet to niestety powszechne zjawisko, choć wydawać by się mogło, że z roku na rok sytuacja się polepsza. Nic bardziej mylnego – WHO wskazuje, że poziom przemocy mężczyzn w stosunku do kobiet nie uległ poprawie od 10 lat.

Ze statystyk organizacji wynika, że aż 1/3 kobiet na całym świecie doświadcza przemocy fizycznej ze strony mężczyzn. Mowa tu o blisko 736 milionach ofiar.

Jak wskazuje raport, kobiety doświadczają nie tylko przemocy fizycznej, ale i seksualnej czy psychicznej. Przerażającym jest fakt, że najczęściej ich oprawcami stają się partnerzy.

„Przemoc wobec kobiet jest zjawiskiem powszechnym w każdym kraju i kulturze, wyrządzając krzywdy milionom kobiet i ich rodzinom. Zaostrzyła ją pandemia COVID-19, ale w przeciwieństwie do COVID-19 przemocy wobec kobiet nie można powstrzymać szczepionką. Możemy z tym walczyć tylko głęboko zakorzenionymi i wytrwałymi wysiłkami - podejmowanymi przez rządy, społeczności i jednostki - w celu zmiany szkodliwych postaw, poprawy dostępu do możliwości i usług dla kobiet i dziewcząt oraz wspierania zdrowych i wzajemnie opartych na szacunku relacji” – powiedział dyrektor WHO.

W większości przemoc wobec kobiet stosują ich partnerzy. Zaledwie 6 procent kobiet na całym świecie zgłaszało kiedykolwiek, że przemocy doświadczyło nie od mężów, ale przypadkowych mężczyzn, znajomych, przełożonych czy kolegów z pracy.

Autor: 
Mateusz Rymiszewski
Źródło: 
o2.pl
Polub Plportal.pl:

Reklama