Widmo samobójstw we Francji zaraz po COVID-19?

Reklama

czw., 03/11/2021 - 11:00 -- MagdalenaL

Od kilku miesięcy psychiatrzy i psycholodzy na całym świecie alarmują o stanie psychicznym populacji, którym w ramach walki z pandemią wirusa Covid-19 grożą ograniczenia zdrowotne. Podczas gdy w Japonii odnotowano większą liczbę samobójstw, we Francji wzrasta poczucie samotności i niepokoju.

To pierwszy taki przypadek od 11 lat. Liczba samobójstw w Japonii, która już teraz ma jeden z najwyższych wskaźników na świecie, wzrosła w 2020 roku. Problem zdrowia publicznego uznany za na tyle poważny, że premier YoshihideSuga mianował "ministra samotności"w piątek 19 lutego.

TetsushiSakamoto będzie miał trudne zadanie powstrzymania tej plagi, której być może sprzyjał rozwój pracy zdalnej i brak relacji społecznych spowodowany ograniczeniami dotyczącymi Covid-19. 

Prawie 21 tys. osób popełniło samobójstwo w Japonii w ubiegłym roku, o 750 więcej niż w 2019 r. Wzrost ten jest tym bardziej uderzający, że następuje po dekadzie spadających wskaźników samobójstw.

Wzrost ten jest szczególnie zauważalny wśród kobiet, które często wykonują najbardziej niepewne prace na archipelagu.

Dane dotyczące samobójstw wśród młodzieży poniżej 18 roku życia są również alarmujące: ponad 300 uczniów szkół podstawowych i średnich popełniło samobójstwo w okresie od początku kwietnia do końca listopada 2020 r., co stanowi skok o prawie 30 % w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku.

Od początku pandemii eksperci na całym świecie alarmowali o ryzyku wzrostu liczby samobójstw spowodowanych takimi czynnikami jak stres, trudności ekonomiczne czy też znęcaniem się nad rodziną.

Niepokojące objawy

Na razie nie wiadomo, czy we Francji, która ma jeden z najwyższych wskaźników samobójstw w Europie - 9 tys. zgonów rocznie - doszło do wzrostu przypadków w czasie kryzysu zdrowotnego. Istotne statystyki nie będą dostępne przez kilka lat.

Jednak wiele badań wskazuje, że poczucie samotności i złego samopoczucia wzrosło wśród populacji. Pośródlockdownem, godzinami policyjnymi, zamykaniem barów i restauracji, teatrów... epidemia Covid-19 zadała poważny cios życiu społecznemu milionów ludzi, którzy w mniejszym lub większym stopniu mogą cierpieć z powodu tej izolacji.

Według badania Ipsos opublikowanego pod koniec stycznia dla stowarzyszenia Astrée, prawie 18% respondentów, czyli 1 na 5 Francuzów, twierdzi, że zawsze lub często czuje się samotny, w porównaniu z 13% w 2018 r. Ponadto badanie wykazało, że 63% osób cierpiących z powodu samotności miało myśli samobójcze.

Pojawiają się również niepokojące sygnały pochodzące od doświadczonych specjalistów. Numery telefonów takich jak SOS Amitiés są przepełnione" - mówi FrançoiseFacy. "Nasze stowarzyszenia członkowskie zapewniają punkty alarmowe i wszystkie gorące linie mówią nam, że liczba połączeń eksplodowała", wyjaśnia były przewodniczący Narodowego Związku Zapobiegania Samobójstwom (UNPS), z którym skontaktowało się France 24.

"Musimy jednak odróżnić myśl samobójczą od czynu próby samobójczej", mówi FrançoiseFacy.

Młodzi ludzie na pierwszej linii frontu

Studenci są regularnie wymieniani jako jeden z segmentów światowej populacji najbardziej narażonych na kryzys zdrowotny. W Stanach Zjednoczonych krajowe statystyki dotyczące samobójstw wśród nastolatków nie są jeszcze dostępne, ale niektóre sytuacje lokalne wskazują na szczególnie uderzającą tendencję.

W jednym z hrabstw Nevady, które obejmuje Las Vegas, 19 studentów popełniło samobójstwo od marca, ponad dwukrotnie więcej niż w 2019 roku. Choć nie można ich bezpośrednio przypisać pandemii, władze postanowiły przyspieszyć termin ponownego otwarcia szkół.

We Francji, według badań opublikowanych w styczniu na zlecenie Fundacji FondaMental, prawie jedna na trzy młode osoby miała w ostatnich miesiącach "myśli samobójcze".

Sylvie Tordjman, szefowa szpitala-uniwersyteckiego centrum psychiatrii dzieci i młodzieży w Rennes, powiedziała France 24, że jej służby odnotowały dwa razy więcej epizodów "kryzysów samobójczych" i "zaburzeń lękowych i depresyjnych" podczas tej zimy w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku.

Psychiatra dziecięcy tłumaczy to zjawisko w szczególności "zaburzeniem zegarów biologicznych" podczas pobytu w zamknięciu i ponownego zamknięcia, "podatnością na zaburzenia lękowe i depresyjne" lub "brakiem aktywności fizycznej" spowodowanym siedzącym trybem życia.

Świadomość

We Francji, aby pomóc młodym ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji, władze publiczne uruchomiły na początku lutego program "le chèque psy"[kontrola psychologiczna], który powinien umożliwić studentom skorzystanie z trzech bezpłatnych konsultacji z psychologiem lub psychiatrą.

Utworzono również kilka platform informacyjnych, takich jak "ÉcouteétudiantsÎle-de-France".

"Ta platforma pozwala młodym ludziom uzyskać poradę, a przede wszystkim bezpośredni dostęp do kompetentnych pracowników służby zdrowia" - mówi psycholog kliniczny Jean Petrucci.

Służby zdrowia dla studentów często nie są w stanie sprostać zapotrzebowaniu na młodych ludzi cierpiących z powodu problemów psychologicznych. We Francji szacuje się, że na 30 tyś uczniów przypada tylko 1 psycholog.

"Kryzys Covid-19 był dla wielu podmiotów objawieniem. Ta bezprecedensowa sytuacja uwypukliła pewne słabości naszego systemu opieki zdrowotnej" - mówi Jean Petrucci. Na szczęście stajemy się tego świadomi".

Tłumaczyła: Katarzyna Osada

Autor: 
GrégoireSauvage
Źródło: 
france24.com
Polub Plportal.pl:

Reklama