Włoscy rodzice rezygnują z pracy, aby zaopiekować się dziećmi

Reklama

ndz., 12/15/2019 - 15:37 -- Anonim (niezweryfikowany)

Pogodzenie rodzicielstwa i pracy zawodowej nie jest łatwe. We Włoszech jeden rodzic na trzech (36%), który rezygnuje z zatrudnienia, robi to, gdyż nie jest w stanie połączyć pracy z obowiązkami związanymi z opieką nad dziećmi. Taki obraz wyłania się z analizy przeprowadzonej przez Europejską Unię Spółdzielczą (Uecoop), która pochyliła się nad danymi przekazanymi przez Inspektorat Pracy. Często dziadkowie już nie żyją lub nie mogą pomóc w zajęciu się wnukami, a sytuacja, w której maluchy rosną w atmosferze napięcia i poczuciu niepewności staje się poważnym problemem. W efekcie w 2018 roku ponad 49 tysięcy mam i ojców zrezygnowało z pracy zawodowej. Większość z nich motywowała swoją decyzję tym, iż nie mogą liczyć na wsparcie najbliższych w opiece nad dziećmi (27%) oraz wysokimi należnościami za opiekę żłobkową lub przedszkolną czy niemałymi kosztami zatrudnienia baby sitter (7%). 2 % procent rodziców zadeklarowało natomiast, iż są zmuszeni porzucić pracę ze względu na brak miejsca dla ich dzieci w placówkach opieki nad najmłodszymi (dotyczy to przede wszystkim żłobków).

Sytuacja taka prowadzi do tego, że coraz częściej sektor prywatny (dzięki umowom firmowym) zapewnia usługi, które powinien gwarantować sektor publiczny. Z badań przeprowadzonych przez Uecoop na podstawie danych dostarczonych przez Assolombarda, jasno wynika, iż włoscy pracownicy przede wszystkim pragną mieć dostęp do oferty benefitów związanych z kształceniem dzieci (79%), ochroną zdrowia (78%), wsparciem (78%) i ubezpieczeniami (77%). Są to cztery najważniejsze punkty na liście ich oczekiwań.

Usługi związane z opieką nad najmłodszymi są kwestią strategiczną dla pracujących rodziców, ponieważ we włoskich żłobkach jest miejsce jedynie dla jednego malucha na czterech w grupie dzieci do trzech lat. Jest to 24%, gdy wskaźnik ustalony przez Unię Europejską i zapewniający możliwość pogodzenia aktywności zawodowej oraz życia rodzinnego wynosi 33%. Aby wyjść naprzeciw potrzebom pracujących rodziców – zauważa Uecoop – coraz więcej firm zapewnia swoim pracownikom możliwość oddania dziecka do żłobka firmowego. Wzrasta również popularność mini żłobków, gdzie maluchy, podzielone na małe grupy, znajdują się pod opieką ,,cioć". Zaangażowanie kooperatyw poświęcających się usługom socjalnym i ochronie zdrowia sprawia, że 7 milionów rodzin, dzięki pracy 355 tysięcy adeptów, może liczyć na wsparcie – podkreśla Uecoop. Wyzwaniem przyszłości będzie wypracowanie komplementarności między publicznym sektorem usług a prywatnym.

Autor: 
Tłum. Katarzyna Berto
Źródło: 
repubblica.it
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama