Wzrost liczby Szwedów ubiegających się o norweskie obywatelstwo: chodzi tylko o świadczenia

Reklama

ndz., 07/18/2021 - 00:49 -- MagdalenaL

Fot. Unsplash

Liczba Szwedów ubiegający się o norweskie obywatelstwo wzrosła o ponad 3000 procent. Jednym z powodów jest to, że podwójne obywatelstwo jest dozwolone w Norwegii od stycznia 2020 roku. Teraz ubiegać się będzie mogła również Szwedka Anna Eriksson (l. 27).

- Spotykałam się i rozmawiałam z moimi przyjaciółmi, że powinnam dostać swój bunad - mówi Eriksson.

Teraz ustawi się w długiej kolejce kandydatów. 27-latka jest jedną z kilku tysięcy Szwedów, którzy chcą mieć oba paszporty: norweski i szwedzki.

Odkąd w styczniu 2020 r. stało się możliwe ubieganie się o podwójne obywatelstwo, liczba wnioskodawców za wschodniej granicy gwałtownie wzrosła. Od czasu zmiany prawa ponad 80 000 osób ubiegało się o obywatelstwo norweskie. Prawie 10 proc. to Szwedzi. Tak przedstawiają się dane z Norweskiego Urzędu ds. Imigracji (UDI). Od stycznia 2020 r. do czerwca 2021 r. 8173 Szwedów złożyło wniosek o obywatelstwo norweskie. Dla porównania rok wcześniej zgłosiło się tylko 261 osób. W Norwegii mieszka około 35 000 Szwedów.

- Szwedzi stanowią największą grupę wnioskodawców. To ogromna zmiana - tak twierdzi Øystein Tonstad Leknes, kierownik w dziale rezydencji w Urzędzie Imigracyjnym.

– Wielu zapewne długo czekało na zmianę prawa – mówi.

Jeśli jesteś obywatelem nordyckim, masz ukończone 18 lat i mieszkasz tutaj od siedmiu lat, możesz zgłosić pobyt i ubiegać się o obywatelstwo.

Wiele korzyści

Eriksson pracuje w edukacji jako pedagog i mieszka w Oslo od prawie siedmiu lat. Jest jedną z około 10 000 Szwedów w stolicy. Teraz nie może się doczekać, aby zostać "Szwedonorweżką".

- Tutaj, w Oslo, ukończyłam studia licencjackie. Ponieważ nie jestem obywatelem Norwegii, musiałam spełnić kilka warunków, aby otrzymać wsparcie z Funduszu Pożyczkowego.

Jednocześnie szwedzki paszport oferuje wiele korzyści. Na przykład członkostwo w UE jest ważne dla Eriksson. Mówi, że szwedzki paszport zapewnia jej większą mobilność w UE. Wtedy może pracować, mieszkać lub podróżować, gdzie chce.

- Wszystko to jest o wiele prostsze, gdy jesteś w UE.

Jednak jest jedna rzecz, która jest jasna. Nawet z dwoma paszportami jest jeden kraj, któremu kibicuje podczas rozgrywek międzynarodowych: Szwecja!

Chcą prawa do głosowania

Szwed Fredrik Laving (l. 34) mieszka w Norwegii od 12 lat. Złoży wniosek o obywatelstwo norweskie, ponieważ chce głosować w wyborach parlamentarnych. Ale nie kosztem praw wyborczych jakie ma w Szwecji. Laving mówi też, że członkostwo Szwecji w UE jest dla niego ważne.

- Norwegia to kraj, w którym mieszkam. Jednocześnie nie chcę rezygnować ze szwedzkiego paszportu, który wiąże się z członkostwem w UE.

Szwedzka tożsamość

Tonstad Leknes rozmawiał z kilkoma nowymi obywatelami.

– Powiedzieli mi, że uważają, że dobrze jest móc zachować swoją szwedzką tożsamość, a jednocześnie czuć się jeszcze bardziej częścią Norwegii z norweskim paszportem - twierdzi i dodaje:

- Bardzo miło jest z nowymi obywatelami Norwegii.

Długie oczekiwanie

- Niestety w rzeczywistości wielu musi czekać znacznie dłużej, niż byśmy chcieli – mówi Tonstad Leknes.

Urząd Imigracyjny twierdzi, że długi czas oczekiwania wynika przede wszystkim z ogromnego wzrostu liczby wniosków. Ale pandemia również odegrała pewną rolę. Między innymi fakt, że biura dla interesantów były czasami zamykane ze względu na ograniczenia.

Aby upewnić się, że wnioskodawcy są tym, za kogo się podają, wszyscy muszą stawić się na posterunku policji. Zarówno Urząd Imigracyjny, jak i kilka okręgów policyjnych powiększyło swój personel, aby zwiększyć swoją wydajność.

– Wciąż wielu z nas czeka na odpowiedzi – mówią.

Większość wniosków rozpatrywana jest w ciągu 12 miesięcy. Niektórym jednostkom zajmie to więcej czasu, innym mniej.

- Zdajemy sobie sprawę, że wielu ma nadzieję, że szybko zostanie pełnoprawnymi obywatelami Norwegii.

Autor: 
Amalie Henden, Henriette Mordt, Fouad Acharki / tłum. Dominika Bącler
Źródło: 
https://www.nrk.no/osloogviken/dobbelt-statsborgerskap_-eksplosjon-av-svensker-vil-ha-norsk-pass-1.15574481?fbclid=IwAR2e4uAb7jrpdvPmc8kypCKuwMQ2TEiPuvnZR4K4r18SFTzko5pO7O04mOA
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama