Aktywność sejsmiczna 5 stopnia w skali Richtera w prefekturze Miyagi.

Reklama

ndz., 03/21/2021 - 12:39 -- MagdalenaL

Krótko po godzinie 18:00, 20 marca bieżącego roku, prefekturę Miyagi nawiedziło trzęsienie ziemi, które osiągnęło intensywność około 5 stopni w skali Richtera. Dla wybrzeża prefektury Miyagi zostało ogłoszone ostrzeżenie przed tsunami, które później zostało zniesione. Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA) apeluje do ludzi, aby zachowali ostrożność w związku z trzęsieniami ziemi o nasileniu do 5 stopni w skali Richtera, które mogą wystąpić w ciągu najbliższego tygodnia.  

Według Japońskiej Agencji Meteorologicznej (JMA), trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,9 uderzyło u wybrzeży prefektury Miyagi około godziny 18:09. Jego epicentrum znajdowało się w odległości 59 km od brzegu. 

Trzęsienie miało intensywność 5 stopni w skali Richtera i było odczuwalne w całej prefekturze Miyagi, m.in w miastach: Sendai, Ishinomaki, Iwanuma, Tome, Higashimatsushima, Oosaki, Zaou, Matsushima, Wakuya i Misato.  

Wstrząsy o sile sejsmicznej nieco poniżej 5 stopni w skali Richtera były odczuwalne w miastach Ofunato i Ichinoseki w prefekturze Iwate, a także w okręgach Aoba, Wakabayashi i Natori w Sendai i innych częściach prefektury Miyagi. Można je było odczuć również w miastach Soma, Tamura i Minamisoma w prefekturze Fukushima.  

Ponadto, wstrząsy o intensywności 4 stopni zostały zaobserwowane w regionie Tohoku i Kanto Koshinetsu, a wstrząsy o intensywności od 3 do 1 stopnia odnotowano w prefekturach Hokkaido, Tohoku, Kanto Koshinetsu, Ishikawa, Shizuoka, Aichi i Gifu. 
W wyniku tego trzęsienia ziemi, Japońska Agencja Meteorologiczna wydała o godz. 18.11 ostrzeżenie przed tsunami dla wybrzeża prefektury Miyagi. Zostało ono zniesione o godz. 19.30. 

Jako środek ostrożności JMA zaleciło również, aby mieszkańcy trzymali się z dala od wybrzeży w prefekturach Iwate, Miyagi i Fukushima. Zalecenie to wynika z faktu, że przez około pół dnia po wystąpienia trzęsienia ziemi istnieje ryzyko wahań i zmian poziomu morza.  

W pobliżu epicentrum nadal są odczuwalne wstrząsy.  
 
W ciągu najbliższych 21 dni w regionie Tohoku spodziewane są również obfite opady deszczu. 

W związku z tym Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA) apeluje do mieszkańców o zachowanie czujności w związku z niebezpieczeństwem wystąpienia kolejnych trzęsień ziemi o intensywności do 5 stopni w skali Richtera w ciągu najbliższego tygodnia. Zaleca także sprawdzenie map zagrożenia osuwiskami, ponieważ na obszarach, gdzie miały miejsce silne wstrząsy, wzrosło ryzyko spadania skał i klifów. 

Eksperci mówią: “musimy zachować ostrożność”. 

 Imamura Fumihiko (今村文彦), dyrektor Międzynarodowego Instytutu Badawczego Nauk o Katastrofach na Uniwersytecie Tohoku, powiedział: "Uważa się, że to trzęsienie ziemi jest następstwem potężnego trzęsienia ziemi, które wywołało Wielkie Trzęsienie Ziemi we Wschodniej Japonii, a także zeszło miesięcznego trzęsienia, które w prefekturach Fukushima i Miyagi zarejestrowało intensywność sejsmiczną powyżej 6 stopni w skali Richtera. Ostrzeżenie przed tsunami zostało zniesione, ale musimy pozostać czujni, ponieważ istnieje ryzyko dużych wahań poziomu morza na tyłach zatoki i u jej wlotów", powiedział. 

Dodał także: "Istnieje ryzyko wystąpienia trzęsienia ziemi o takiej samej sile jak dzisiejsze przez następny tydzień. Co więcej, istnieje nawet niebezpieczeństwo wystąpienia jeszcze silniejszego trzęsienie ziemi na tym obszarze. Jeśli zaś wydarzy się to w pobliżu wybrzeża, to tsunami w bardzo krótkim czasie uderzy w brzeg". Tym samym wzywa ludzi do ponownego potwierdzenia licznych miejsc i tras ewakuacyjnych z domów i miejsc pracy. 

 

Autor: 
tłum: Wiktoria Piontek  
Źródło: 
https://www3.nhk.or.jp/news/html/20210320/k10012926531000.html 
Polub Plportal.pl:

Reklama