Coraz więcej ludzi powyżej 65 roku życia ma pracę, także 75-latkowie i starsi

Reklama

pon., 08/30/2021 - 08:27 -- MagdalenaL

Zdjęcie: NU.nl

W 2020 roku ponad 300 tysięcy ludzi powyżej 65 roku życia miało płatną pracę. Dziesięć lat temu były to jeszcze tylko 140 tysiące, jak wynika z badania zatrudnienia Urzędu Statystycznego Holandii (CBS). Około 10-procentowa grupa pracujących seniorów ma 75 lat lub więcej.

Jako przyczynę wzrostu liczby osób powyżej 65 roku życia wykonujących płatną pracą, CBS wskazuje przede wszystkim na starzenie się społeczeństwa, co oznacza, że wzrost ten jest większy niż kilka lat temu.


Źródło grafiki: Localfocus.nl

Udział osób powyżej 65 roku życia wśród pracującej siły roboczej, znany też jako wskaźnik zatrudnienia netto, również wzrósł. Jest więc faktycznie więcej pracujących osób starszych, co jest między innymi spowodowane podwyższeniem wieku emerytalnego. Oznacza to także, że coraz więcej osób powyżej 65 roku życia ma stałą pracę. W grupie ludzi w wieku 67 lat i starszych najwięcej osób pracuje na samozatrudnieniu.

Patrząc na grupy zawodowe, wydaje się, że jedna czwarta osób w wieku powyżej 65 lat to artyści wizualni. Kolejna duża grupa (15%) to kierowcy. Wśród pracujących seniorów jest też wielu meblarzy, krawców i tapicerów. Dużą reprezentację mają także hodowcy bydła, pisarze i tłumacze.

Autor: 
NU.nl, Tłumaczyła: Maria Stengert
Źródło: 
https://www.nu.nl/economie/6152966/steeds-meer-65-plussers-hebben-een-baan-ook-mensen-van-75-jaar-of-ouder.html
Polub Plportal.pl:

Reklama