Czy znasz prawdziwy koszt swoich zakupów na Black Friday?

Reklama

czw., 12/09/2021 - 00:37 -- MagdalenaL

(źródło zdjęcia: https://www.euronews.com/green/2021/11/19/do-you-know-the-true-cost-of-your-black-friday-purchases#)

Black Friday to jeden z najważniejszych zakupowych dni w roku. Rok temu w sklepach internetowych padł rekord, sprzedano o 22% więcej produktów niż rok wcześniej.

Zaraz po Święcie Dziękczynienia, w piątek dobrze znany z absurdalnych przecen, sklepy zachęcają klientów do zakupów na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Wszystko zaczęło się w Ameryce, obecnie sklepy internetowe często mają tego dnia problemy techniczne spowodowane przeciążeniem systemu, a w sklepach stacjonarnych ludzie wręcz walczą o produkty.

Niektóre sklepy nie wprowadzają żadnych przecen na Black Friday, chcąc w ten sposób zwrócić uwagę na problem konsumpcjonizmu i zachęcić do tego, by kupować mniej.

 

Czy zachęca się do nadprodukcji?

Niektóre grupy, nawet w ten tak istotny dla klientów dzień, zachęcają do rozważnego robienia zakupów.

„Black Friday to drażliwy temat w branży, w końcu opiera się głównie na nadprodukcji” – mówi Cary Somers, założycielka organizacji Fashion Revolution, która twierdzi, że duże przeceny zachęcają marki do produkcji za dużej ilości towaru, który będzie można zmienić dopiero w świątecznym okresie. Firmy produkują za dużo towaru z nadzieją, że i tak zostanie wykupiony.

A jeśli coś się nie wyprzeda, niszczą to, przekazują na różne fundacje albo sprzedają po dużej zniżce.

Zakupy na Black Friday mogą przyczyniać się do niszczenia środowiska naturalnego. Według badania na stronie money.co.uk, w 2021 roku poprzez zakupy wyemitowano ponad 386 243 ton emisji dwutlenku węgla.

To równowartość 215 778 lotów między Londynem a Sydney albo wagi 3679 płetwali błękitnych.

Zmiana nastawienia

Eksperci przewidywali, że liczba wszystkich zakupów spadnie o 10% w ten Black Friday, co oznaczałoby zmniejszenie się emisji dwutlenku węgla o 11%.

Inne badanie przeprowadzone również przez money.co.uk wykazało, że większość zakupowiczów twierdzi, że rozsądnie zarządzali swoimi wydatkami w ciągu ostatniego roku. Prawie jedna czwarta osób w Wielkiej Brytanii w trakcie zakupów zwraca uwagę na środowisko naturalne. Jest to o 88% więcej osób niż rok temu.

Pokolenie Z jest najbardziej chętne do zmian. Według badania, płacą ok. 10,54 dolarów, by ograniczyć ślad węglowy spowodowany zakupami online.

„W tym roku więcej osób zwraca uwagę na środowisko przy zakupach internetowych, starając się, by były mu przyjazne” – mówi Salman Haqqi, specjalista finansów w money.co.uk.

Tłumaczy, że niektóre firmy przewozowe, np. Royal Mail lub UPS, wprowadziły samochody elektryczne z troski o środowisko.

„Nastawienie klientów zmienia cały biznes” dodaje Haqqi, „według naszego badania, 60,45% Brytyjczyków nie kupi przedmiotu, jeśli sklep internetowy zapewnia usługi tylko konkretnej firmy przewozowej”.

Autor: 
Autor: Euronews / Tłumacz: Justyna Sitarz
Źródło: 
https://www.euronews.com/green/2021/11/19/do-you-know-the-true-cost-of-your-black-friday-purchases
Polub Plportal.pl:

Reklama