David Dobrik i wypaczona kultura przyzwolenia na YouTube 

Reklama

ndz., 03/28/2021 - 13:39 -- MagdalenaL

Podpis zdjęcia: David Dobrik na YouTube 

Coś jest wyjątkowo nie tak ze sposobem, w jaki vlogerzy utrwalają ideę przyzwolenia. 

Jeśli przez kilka ostatnich lat zapytalibyście przeciętnego nastolatka, kto jest jego ulubionym influencerem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wskazałby na Davida Dobrik. Dobrik, 24 lata, jest YouTuberem z 18 milionami subskrybentów, najbardziej znanym ze swoich codziennych vlogów. W filmach imprezuje ze swoimi ‘sławnymi’ przyjaciółmi i robi pranki z celebrytami, co skutkuje filmami z clickbaitowymi tytułami takimi jak "NIE WIERZĘ ŻE TO SIĘ WYDARZYŁO (EMOCJONALNE)" (z tego co wiem, to nie jest prawdziwy tytuł, ale mógłby taki być). Nietrudno wskazać, co spowodowało jego popularność: Dobrik odgrywa rolę przystępnego faceta, który kumpluje się ze wszystkimi popularnymi dzieciakami, ale nadal wydaje się być dobrą osobą; jest jakby Nickiem Carrawayem świata influencerów generacji Z. 

Przynajmniej dopóki nie zaczniesz ponownie oglądać niektórych jego filmów. Po pewnym czasie jego "Vlog Squad" przestaje przypominać zwyczajną grupę przyjaciół, a staje się bardziej obsadą postaci cierpiących na syndrom sztokholmski; "pranki", które robi Dobrik i jego ekipa zaczynają wydawać się bardziej ćwiczeniami z rozciągania granic przyzwolenia. W ciągu ostatniego roku Dobrik i jego grupa stanęli w obliczu znacznie poważniejszych zarzutów niż ogólny YouTube’owy brak gustu. 

W czerwcu zeszłego roku YouTuber Seth Francois opowiedział o rasistowskich sytuacjach, w które został wepchnięty jako jedyny czarnoskóry członek Vlog Squad: od bycia obiektem żartów o arbuzach, po blackface. Następnie w lutym opowiedział, jak został "przechytrzony" do całowania się z innym mężczyzną, na co nie wyraził zgody; mówi, że teraz uważa to za molestowanie seksualne. Również w lutym inny były członek Vlog Squad, Nick Keswani, ujawnił w podcaście, że był nieustannie wyśmiewany za swoją karłowatość i traktowany jak "worek treningowy" podczas spędzania czasu z resztą grupy. 

Najbardziej potępiające zarzuty pojawiły się w zeszłym tygodniu, kiedy Insider opublikował historię kobiety, która twierdzi, że została zgwałcona podczas kręcenia filmu przez członka Vlog Squad Doma Zeglaitis, a.k.a. "Dirty Dom". W 2018 roku studentka college'u "Hannah" (pseudonim) udała się z grupą przyjaciół do mieszkania, w którym miały wziąć udział w kręceniu nowego vloga. Co stało się później jest aż nazbyt znajomą sceną: Hannah, która miała wtedy 20 lat, twierdzi, że stała się tak ubezwłasnowolniona alkoholem dostarczonym przez członków Vlog Squad, że nie mogła wyrazić zgody na seks. Ona i jej przyjaciółka weszły do pokoju z Zeglaitisem, gdzie ten rzekomo uprawiał z nią seks, podczas gdy inni członkowie Vlog Squad słuchali na zewnątrz. Powstały filmik - zatytułowany "NIE POWINNA BYŁA IGRAĆ Z OGNIEM!!!”  i przedstawiony jako wątek trójkąta, został usunięty po sprzeciwie Hannah, ale nie zanim osiągnął 5 milionów wyświetleń. 

Hannah opisuje, że czuła się jakby musiała odegrać rolę dla dobra Vlog Squad. "To było środowisko, w którym czuło się, że mówienie 'nie' nie jest w porządku", powiedziała Insiderowi. "Od momentu, gdy przyszłyśmy, zachowywali się jakby robili nam przysługę, a my miałyśmy robić coś ciekawego dla vloga. Mówili rzeczy takie jak: 'Dlaczego nie jesteście zabawne? Zróbcie coś seksownego.'" 

To nie pierwszy raz, gdy Vlog Squad jest opisany w ten sposób. Francois, czarnoskóry były członek grupy, powiedział w podcaście, że obawiał się bycia postrzeganym jako nudziarz, jeśli nie będzie zawsze gotowy na kręcenie nowego filmu. "To była niepisana prawda; widziałem mnóstwo ludzi mówiących, 'Ej, czuję się z tym niekomfortowo,'" powiedział. "Nagle znikali i nigdy nie pojawili się znowu we vlogach". To brzmi znajomo, bo jest charakterystyczne dla każdego toksycznego miejsca pracy, w każdej branży: Ryzyko potencjalnego wykluczenia wydaje się być warte ceny milczenia. 

Jednak w kulturze YouTube jest coś wyjątkowego; pojęcie zgody jest z natury nieostre. Przypomina mi się niedawna rozmowa z byłą członkinią Vlog Squad, Trishą Paytas, która opowiedziała o jej dwuletnim związku z Jasonem Nashem. Warunki tego związku nigdy nie zostały określone; w zamian była publicznie nazywana jego dziewczyną w filmach, ale nigdy nie była pewna jak było naprawdę. Jest to częsty układ dla vlogerów, którzy tworzą treści o swoim życiu, ale upiększają (lub ukrywają) pewne aspekty w celu zbudowania łatwej do skonsumowania narracji. Ostatecznie Paytas powiedziała, że została wypchnięta z i grupy, i swojego związku w momencie, gdy przestała być przydatna. 

Wszystko to jednak gubi się w kamerze. "Wygląda na to, że miałam super fajną zabawę z tymi sławnymi vlogerami, ale to nieprawda ", powiedziała Hannah o filmie, w którym wystąpiła. "Wszyscy moi znajomi piszą do mnie: 'Byłaś we vlogu Davida Dobrika, to takie fajne'. Albo 'O mój Boże, widziałam vlog, w którym byłaś'". 

Myślę też, że jest tu związek z niedawnym ogłoszeniem niezwykle popularnej pary. Mike i Kat Stickler, małżeństwo z 5,4 miliona obserwujących na TikToku, ze łzami w oczach ogłosiło w tym tygodniu swoją separację. Dla każdego, kto oglądał ich lekkie skecze i vlogi w stylu Dobrika (było tam mnóstwo treści typu "prankuję moją żonę!"), wiadomość ta była szokiem. Jednak przy głębszym zagłębieniu się w temat, teoretycznie można było dostrzec ukryte napięcia w małżeństwie: w ich wzajemnym odbiorze czy pasywno-agresywnych skeczach o życiu małżeńskim. 

Nie da się wywnioskować, co doprowadziło do problemów w ich małżeństwie (i tak nie jest to nasza sprawa), ale kiedy zwykłe życie ludzi zamienia się w nadającą się do konsumpcji opowieść z prostą narracją, która nie dopuszcza żadnych niuansów, osoby z ich otoczenia mogą zostać zranione. Nikt nie powinien czuć, że musi grać rolę, na którą nigdy się nie zapisał - zwłaszcza nie dla czyjejś sławy.  

Autor: 
Rebecca Jennings, tłum: Karolina Schittko 
Źródło: 
https://www.vox.com/the-goods/2021/3/23/22345407/what-did-david-dobrik-do-vlog-squad-cancelled-youtube 
Polub Plportal.pl:

Reklama