Dlaczego ludzie fingują swoją śmierć

Reklama

ndz., 05/22/2022 - 12:32 -- MagdalenaL

Gdy ktoś umiera, czasem trudno uwierzyć, że odszedł na zawsze – i nie bez powodu.

 

Plotki o sfingowanej śmierci krążyły na temat wielu znanych osób, w tym komika Andy'ego Kaufmana, Elvisa Presleya, Johna F. Kennedy'ego i (do października 2008 r.) pilota Steve'a Fossetta. Pomijając plotki i teorie spiskowe, sfingowane zgony są nieustannie popularnym tematem w fantastyce, od Tomka Sawyera i Hucka Finna Marka Twaina po współczesne opery mydlane.

Oczywiście, zdarza się to także w prawdziwym życiu. Inwestor z Wall Street Marcus Schrenker zaginął, lecąc samolotem nad Alabamą. Nadał przez radio sygnał alarmowy, a jego samolot znaleziono – bez niego – na bagnach. Później odnaleziono go na kempingu i aresztowano.

Cała sprawa okazała się nieudaną próbą upozorowania własnej śmierci, udaremnioną głównie przez brak wystarczającej ilości paliwa, zanim zdążył dolecieć do Zatoki Meksykańskiej, która była prawdopodobnym celem jego podróży. Schrenker i jego firma byli ścigani za oszustwo, a dzięki temu, że wyskoczył ze spadochronem z samolotu mógł uciec od swoich problemów.

Choć próba Schrenkera przekonania świata o swojej śmierci jest bardziej kreatywna niż większość, każdego roku dziesiątki ludzi fałszują swoją śmierć.

– W październiku 2006 roku zaginął Steven Garcia z Nowego Meksyku, którego oskarżono o porwanie i pobicie swojej ciężarnej dziewczyny. Kiedy policja rozpoczęła poszukiwania, znalazła notatkę od mężczyzny, w której napisał, że zamierza się zabić i wynająć bezdomnego, aby go pochował. Policja nie uwierzyła w to ani przez chwilę i sześć miesięcy później został aresztowany w Meksyku.

– 30 sierpnia 2006 r. mężczyzna z Kolorado wracający z wędrówki w parku stanowym Eldorado Canyon poinformował, że jego przyjaciel, Lance Hering, został ranny. Na miejsce wysłano ekipy ratunkowe, ale po Heringu nie było śladu poza krwią, butelką wody i jego butami. Uważano, że zgubił się i zmarł, jednak nigdy nie odnaleziono jego ciała – aż do 2008 r., kiedy to został aresztowany wraz z ojcem na lotnisku w stanie Waszyngton. Hering, żołnierz piechoty morskiej, twierdził, że upozorował swoją śmierć, aby uniknąć powrotu do Iraku, gdzie obawiał się, że inni żołnierze zabiją go z powodu czegoś obciążającego, czego był świadkiem.

W New Port Richey na Florydzie Alison Matera powiadomiła swoich przyjaciół, rodzinę i chór kościelny, że ma raka i pozostały jej tylko miesiące życia. Trafiła do hospicjum i wkrótce cała społeczność została powiadomiona o jej śmierci. Jednak Matera żyła. Jej plan nie powiódł się, gdyż pojawiła się na swoim własnym pogrzebie, twierdząc, że jest dawno zaginioną siostrą bliźniaczką. Została rozpoznana, a kiedy wezwano policję, przyznała się do sfingowania zarówno choroby nowotworowej, jak i śmierci.

Ludzie fałszują swoją śmierć z wielu powodów. Najczęściej, by uciec od kłopotów prawnych lub finansowych, co jest skrajnym rozwiązaniem pozwalającym na nowy start i czystą kartę. Czasami „ofiara” chce po prostu być sama, uciec od codziennych problemów, presji i zobowiązań. Niektórzy robią to, aby wyłudzić ubezpieczenie na życie. Inni, jak Alison Matera, najwyraźniej szukają pośmiertnej uwagi i uznania.

Jedyne pocieszenie dla Marcusa Schrenkera jest takie, że może jego wymyślny wyskok zafascynuje ludzi na tyle, by zostać użyty jako temat lub motyw filmu.

 

Autor: 
Autor: Benjamin Radford /tłumacz: Paula Dąbek
Źródło: 
https://www.livescience.com/3253-people-fake-deaths.html / zdjęcie: cjr.org
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama