Indie 75 lat po uzyskaniu niepodległości: jak hinduski nacjonalizm przyćmiewa obietnicę sekularyzmu

Reklama

sob., 08/20/2022 - 09:34 -- MagdalenaL

Kiedy w 1947 r. Indie przestały być częścią Brytyjskiego Imperium i uzyskały niepodległość, jej ojcowie założyciele wyobrażali sobie nowy wolny naród jako świeckie państwo wielokulturowe.

W ciągu następnych 75 lat południowoazjatycki kraj z ubogiego kraju przekształcił się w jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata.

Indie stały się również demokratyczną przeciwwagą dla swojego autorytarnego sąsiada, Chin.

W Indiach od czasu uzyskania niepodległości odbywają się wolne wybory, w ramach których władza była przekazywana pokojowo, mają niezależną władzę sądowniczą i tętniące życiem media.

Jednak wielu dysydentów twierdzi, że za rządów premiera Narendry Modiego, który sprawuje urząd od 2014 roku, nastąpiło pewne odstępstwo, jeśli chodzi o świecki charakter kraju.

Credo definiującym od 1989 roku partię Modiego Bharatiya Janata Party (BJP) jest „Hindutva”, ideologia polityczna, która promuje „wartości” religii hinduskiej jako kamień węgielny indyjskiego społeczeństwa i kultury.

„Reżim Modiego wprowadza zmiany legislacyjne, administracyjne i kulturowe, które mają na celu przekształcenie Indii ze świeckiej, demokratycznej republiki w autorytarną republikę z hinduską supremacją” – powiedziała DW Kavita Krishnan z Postępowego Stowarzyszenia Kobiet w Indiach.

„Dlatego wolę określenie »hinduska supremacja«, aby opisać politykę Modiego” – powiedziała Krishnan.

Wzrasta hinduski nacjonalizm

Od czasu uzyskania niepodległości Indie są dumne ze swojej wielokulturowości, chociaż od czasu do czasu zmagają się z krwawą przemocą na tle religijnym.

Hindusi stanowią przytłaczającą większość z 1,4 miliarda mieszkańców Indii, a w ostatnich latach religijne grupy prawicowe coraz częściej nawołują do ogłoszenia Indii narodem hinduistycznym i ustanowienia hinduskiej supremacji w prawie.

Krytycy twierdzą, że żądania, w połączeniu z dążeniem BJP do hinduskiego programu nacjonalistycznego, zraziły mniejszości religijne, zwłaszcza muzułmanów, wskazując, że w ostatnich latach nastąpił wyraźny wzrost mowy nienawiści i przemocy wymierzonej w 210 milionów muzułmanów w tym kraju.

Niektóre grupy twierdzą, że agresywna polityka Hindutva BJP traktuje mniejszości religijne jako „obywateli drugiej kategorii”.

Ustawa o zmianie obywatelstwa (CAA) z 2019 r. przyspiesza przyznawanie obywatelstwa hinduskim, sikhijskim, buddyjskim, dżinowskim, parsowskim i chrześcijańskim imigrantom z Afganistanu, Pakistanu i Bangladeszu, którzy przybyli do Indii przed 2015 r.

Krytycy twierdzą, że wyklucza przyspieszone przyznawanie obywatelstwa dla muzułmanów.

W 2020 r. dzielnice Delhi zamieszkałe przez większość muzułmańską były sceną gwałtownych zamieszek, które zostały wywołane przez protesty przeciwko CAA.

Niedawno państwowy zakaz noszenia chusty islamskiej, czyli hidżabu, w szkołach i na uczelniach wywołał napięcia i protesty w południowych Indiach między hinduistami a muzułmanami.

Niektóre stany rządzone przez BJP używały buldożerów do burzenia domów i sklepów domniemanych muzułmańskich protestujących, potraktowano to jako formę zbiorowej kary, co zostało potępione.

Grupy hinduskie zgłaszają również roszczenia do wielu islamskich miejsc, które, jak mówią, zostały zbudowane na miejscu hinduskich świątyń podczas rządów muzułmańskich.

BJP zaprzecza dyskryminacji religijnej

Saira Shah Halim, pisarka i aktywistka, powiedziała DW, że stary liberalny porządek zmagał się z rosnącym nacjonalizmem etnicznym, podważając pozycję Indii jako największej demokracji na świecie i budząc wątpliwości co do ich przyszłości jako świeckiego państwa.

„Hinduskiemu nacjonalizmowi nie powinna towarzyszyć nienawiść do współobywateli z mniejszości społecznej. Ta nienawiść jest wspierana przez władze i bezkarnie wprowadzana w życie tam, gdzie ucisk muzułmanów stał się tak wszechobecny” – powiedział Saira.

BJP jednak konsekwentnie zaprzeczała, jakoby dyskryminowała muzułmanów.

Shazia Ilmi, rzeczniczka BJP, odrzuciła krytykę, że partia stara się stworzyć tożsamość narodową w sposób wykluczający lub marginalizujący mniejszości religijne.

„Indie są domem dla różnych kultur, w których ludzie różnych wyznań i sekt żyją w harmonii. Indie mają moralny i duchowy autorytet, by prowadzić świat na ścieżce pokoju” – powiedziała DW Ilmi.

BJP twierdzi, że to opozycyjna partia Kongresu – która rządziła Indiami przez ponad pięć dekad po odzyskaniu niepodległości – była odpowiedzialna za osłabienie sekularyzmu w kraju poprzez uleganie ekstremistycznym elementom w różnych wspólnotach religijnych.

Rosnące podziały i nieufność

Rosnąca przepaść religijna podsyciła wzajemne podejrzenia między hinduistami i muzułmanami, przyczyniając się do pogorszenia relacji osobistych, a także rosnącej nietolerancji.

Qurban Ali, inżynier z miasta Kanpur w stanie Uttar Pradesh, powiedział DW, że co roku Hindusi z jego okolicy zbierali się w jego domu podczas islamskiego święta Eid al-Fitr, aby wspólnie świętować i ucztować, co jest częścią tradycji, której hołdowali przez lata.

– Jednak tym razem żaden Hindus nie przyszedł nas powitać – powiedział Ali. „To było dziwne, ponieważ co roku byli ważną częścią uroczystości. Życie na wsi się zmieniło”.

Hasan Suroor, autor niedawno opublikowanej książki Unmasking Indian Secularism powiedział DW, że istnieje pilna potrzeba opracowania nowego planu działania, aby przywrócić harmonię w społecznościach, zanim będzie za późno na korektę kursu.

„Pomysł, że Hindusi mają pierwszeństwo w Indiach, jest głęboko zakorzeniony, nawet wśród wielu liberałów” – powiedział Suroor. „Każde zrównoważone rozwiązanie będzie wymagało uznania de facto »hinduizacji« Indii w ciągu ostatniej dekady”.

„To nie jest prośba o całkowite porzucenie sekularyzmu lub nagłe przyjęcie teokratycznego państwa hinduskiego”, powiedział Suroor, „ale o poszukiwanie modelu zgodnego ze współczesną rzeczywistością polityczną i społeczną”.

Suroor powiedział, że nowe porozumienie oparte na realizmie, a nie idealizmie, oznaczałoby znalezienie właściwej równowagi między prawami mniejszości a wrażliwością większości populacji.

Autor: 
Srinivas Mazumdaru / Tłumaczenie: Anna Kępska
Źródło: 
https://www.dw.com/en/india-at-75-how-hindu-nationalism-overshadows-the-promise-of-secularism/a-62790754
Polub Plportal.pl:

Reklama