Książe Filip zmarł w wieku 99 lat. Oto, co nastąpi później

Reklama

wt., 04/13/2021 - 12:52 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Derks24 / Pixabay

99-letni mąż królowej Elżbiety zmarł w zamku Windsor, gdzie przebywał wraz z Jej Królewską Mością od marca 2020 r. na czas trwania pandemii Covid-19.

„Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość Królowa ogłasza śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, Księcia Edynburga” – poinformował pałac w oficjalnym oświadczeniu, opublikowanym w serwisie Insider. „Jego Królewska Wysokość odszedł spokojnie dziś rano w zamku Windsor”.

„Dalsze komunikaty zostaną ogłoszone w odpowiednim czasie. Rodzina królewska łączy się z ludźmi na całym świecie w żałobie po jego stracie” – dodano w oświadczeniu.

Rodzina królewska będzie wyłączona z publicznego opłakiwania księcia ze względu na panujące w Wielkiej Brytanii ograniczenia dotyczące zgromadzeń publicznych.

Pałac Buckingham ogłosił w sobotę, że pogrzeb księcia Filipa odbędzie się 17 kwietnia w kaplicy św. Jerzego w Windsorze. Według telewizji Sky News, przed transmisją pogrzebu w telewizji tj. o godzinie 15.00 czasu środkowoeuropejskiego, naród uczci życie księcia minutą ciszy.

Pogrzeb państwowy nie odbędzie się, a Brytyjczycy zostali poproszeni o wstrzymanie się od uczestnictwa w wydarzeniach pogrzebowych z powodu pandemii koronawirusa – podaje Sky News.

Chociaż małżonek królowej ma prawo do państwowego pogrzebu, książę powiedział wcześniej, że nie chce „zamieszania związanego z ceremonią” – wynika z informacji „The Independent”.

Przed pogrzebem, który odbędzie się w kaplicy św. Jerzego, ciało księcia spocznie na zamku Windsor. Następnie trumna zostanie przewieziona do West Steps Land Roverem, który został zaprojektowany przez samego księcia Filipa.

Lord Chamberlain, najwyższy rangą urzędnik Pałacu Buckingham, będzie odpowiedzialny za organizację ceremonii pogrzebu – donosi Daily Mail.

W ceremonii nie będzie uczestniczyć tak wiele osób, jak podczas poprzednich królewskich pogrzebów, ze względu na wspomniane wyżej ograniczenia dotyczące zgromadzeń publicznych. Według strony internetowej brytyjskiego rządu w pogrzebach może obecnie uczestniczyć nie więcej niż 30 osób. Sky News poinformował w sobotę, że pierwotnie pogrzeb planowany był na 800 osób.

Książę Harry przyleci z Kalifornii, aby wziąć udział w pogrzebie swojego dziadka. Meghan Markle, która obecnie jest w ciąży, zamierzała dołączyć do męża na pogrzebie księcia Filipa. Jednak ze względu na jej stan, nie otrzymała od lekarza zgody na lot – zdradzili  w sobotę przedstawiciel księcia oraz księżnej Sussex.

Prawdopodobnie pałac będzie starał się zniechęcić tłumy do gromadzenia się na pogrzebie. Szacuje się, że ponad milion osób ustawiło się na ulicach przed Pałacem Kensington i Opactwem Westminsterskim przed pogrzebem księżnej Diany – podaje BBC News

W piątek rano przy bramie pałacu umieszczono tablicę informującą o śmierci Filipa. Według królewskiego redaktora Omida Scobiego zostanie ona wkrótce usunięta, w celu zmniejszenia liczby gromadzących się osób.

Oczekuje się, że Jej Królewska Mość zacznie oficjalny okres żałoby, który potrwa 8 dni. W tym czasie może zdecydować się na telewizyjne orędzie do narodu. Wcześniej monarchini przemawiała do obywateli po śmierci księżnej Diany i Królowej Matki.

Królowa nie będzie w tym czasie podejmować królewskich obowiązków. Ustawy nie otrzymają królewskiej zgody, która jest metodą formalnego ich zatwierdzania w Wielkiej Brytanii. Po upłynięciu 8 dni oczekuje się kolejnych 30 dni żałoby, zanim królowa powróci do wypełniania obowiązków – informuje „The Indepentent”.

Autor: 
Mikhaila Friel, Darcy Schild tłum. Klaudia Nikodem
Źródło: 
https://www.insider.com/prince-philip-dead-funeral-arrangements-queen-mourning-period-2021-4
Polub Plportal.pl:

Reklama