„Mów mi po imieniu". Rzymska szkoła popiera transpłciowych uczniów

Reklama

wt., 03/30/2021 - 16:54 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Sputnik Italia / YouTube screenshot

RZYM: Szkoła artystyczna Ripetta w Rzymie dołączyła niedawno do grona kilku szkół średnich we Włoszech, które dają transseksualnym uczniom prawo do posługiwania się innym imieniem niż to, które otrzymali przy urodzeniu.

Inicjatywa ta ma na celu stworzenie środowiska, w którym transseksualni uczniowie czują się bezpiecznie, i odzwierciedla rosnącą świadomość we Włoszech na temat dysforii płciowej wśród nastolatków i dzieci.

,,Bardzo się z tego cieszę" - powiedział Matteo Coccimiglio, 18-letni uczeń szkoły, który urodził się jako dziewczyna, ale identyfikuje się jako mężczyzna i jest w trakcie procesu zmiany płci prawnej z żeńskiej na męską.

Ma nadzieję, że nowe zasady w jego szkole pomogą innym nastolatkom zmieniającym płeć ,,czuć się bardziej chronionymi" i że będą oni ,,przechodzić przez o wiele mniej problemów niż on przechodził".

Matteo powiedział, że gdy dorastał, czuł się uwięziony w swoim ciele. Powiedział, że był zastraszany i cierpiał z powodu stanów lękowych, depresji i myśli samobójczych. W wieku 14 lat zdobył się na odwagę, by powiedzieć rodzicom, że chce zmienić płeć. Rodzice go wspierali, ale dla rodziny była to długa droga.

Jego ojciec, Franco Coccimiglio, powiedział, że początkowo trudno mu było pogodzić się z pragnieniem Matteo, by stać się mężczyzną, ale teraz w pełni popiera jego przemianę.

,,Żałuję tylko tego, że nie zaczęliśmy wcześniej" - powiedział Coccimiglio.

Nawet jeśli sondaże pokazują, że opinia publiczna coraz bardziej popiera prawa osób LGBTQ, Włochy nadal są konserwatywnym społeczeństwem, pozostającym pod wpływem poglądów Kościoła katolickiego na temat seksualności.

Badanie z 2016 roku oceniające poparcie społeczne dla praw osób transpłciowych w 23 krajach, przeprowadzone przez Instytut Williamsa na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, uplasowało Włochy na 16 miejscu, poniżej USA i sześciu innych krajów Europy Zachodniej.

Niektóre włoskie uczelnie zezwalają transseksualnym uczniom na wybór imienia i płci w dokumentach wewnętrznych, nawet jeśli nie zmienili oni jeszcze prawnie swojej płci, ale dopiero niedawno podobne zasady zostały przyjęte przez niewielką liczbę szkół średnich.

Szkoła Ripetta przyjęła nowe zasady w grudniu, by zapewnić transseksualnym uczniom w trakcie przemiany "spokojne" środowisko i swobodę bycia sobą - powiedziała Sonia Mugello, nauczycielka w tej szkole.

Psychoterapeutka Maddalena Mosconi, która kieruje oddziałem dla nieletnich w centrum zmiany płci w szpitalu San Camillo w Rzymie, zauważyła, że transseksualni uczniowie są często zastraszani i częściej niż ogół populacji porzucają szkołę średnią.

,,Wielokrotnie miałam do czynienia z nastolatkami, którzy porzucili szkołę z powodu prześladowań, wyśmiewania się z nich, braku akceptacji dla ich tożsamości" - powiedziała.

Mosconi powiedziała, że przeciętny wiek osób przychodzących do jej ośrodka po pomoc obniża się, co przypisuje rosnącej świadomości na temat kwestii transseksualnych we Włoszech.

Po ukończeniu szkoły w czerwcu Matteo chce kontynuować karierę animatora kreskówek. Sześć miesięcy temu rozpoczął terapię hormonalną i jest również w trakcie terapii psychiatrycznej. Operacja zmiany płci nie jest wymagana do oficjalnej zmiany płci we Włoszech, ale Matteo mówi, że chce się poddać operacji, aby zmaskulinizować swoją klatkę piersiową.

,,Ktoś myśli, że robimy to, aby być rozpoznawanym przez innych jako (mężczyzna lub kobieta)" - powiedział. ,,Ale my wcale się tym nie przejmujemy. Robimy to po prostu dlatego, że kiedy patrzymy na siebie w lustrze, możemy wreszcie powiedzieć 'w końcu jestem sobą'."

Autor: 
Karl Ritter/Paolo Santalucia, tłum. Magdalena Nowicka
Źródło: 
https://apnews.com/article/europe-rome-italy-9b1d7691a272689b2a5c847ab3680941
Polub Plportal.pl:

Reklama