Muzułmanie ostrzegają, że nowe prawo dotyczące hidżabów może wywołać islamofobię

Reklama

wt., 07/20/2021 - 23:51 -- MagdalenaL

Sąd UE orzekł, że pracodawcy mogą zwolnić kobiety za noszenie hidżabu w pracy. Niestety nowy przepis budzi obawy dotyczące islamofobii w Europie.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości – najwyższy sąd UE – orzekł, że firmy mogą wymagać od pracowników usunięcia elementów stroju religijnego, aby zachować „neutralny wizerunek” wobec klientów.

Wyrok oznacza, że sądy we wszystkich 27 państwach Unii Europejskiej będą mogły teraz podtrzymywać decyzję o zwolnieniu muzułmańskich kobiet, które odmawiają zdjęcia hidżabu lub innych chust, będąc w pracy.

Muzułmanie mieszkający w Europie, wyrazili swoje rozczarowanie tą decyzją, ponieważ może ona wywołać i tak już rosnący poziom islamofobii w regionie.

„Ten wyrok nie jest tylko ciosem wymierzonym w aktywne, dynamiczne i pracujące kobiety muzułmańskie” – powiedział w rozmowie z The Telegraph członek EU Muslim Network Suliaman Wilms – „to potwierdzenie trwającego, europejskiego trendu ograniczania religijnego wyrażania wiary i praktyki życia duchowego”.

Tymczasem, w oświadczeniu dla agencji Reuters, Maryam H’madoun z The Open Society Justice Initiative ostrzegła, że ​​decyzja „wykluczy wiele kobiet muzułmańskich i innych mniejszości religijnych, z różnych miejsc pracy w Europie”.

Sąd w Niemczech orzekł już w dwóch sprawach, gdzie muzułmańskie kobiety zostały zawieszone za odmowę zdjęcia hidżabu w trakcie pracy. W pierwszym przypadku pracownikiem była kasjerka w supermarkecie, w drugim pracownikiem pomocniczym dla dzieci ze specjalnymi potrzebami.

Żadna z kobiet nie nosiła hidżabu, kiedy przechodziła okres rekrutacji. Sąd orzekł, że nie były dyskryminowane ze względu na wyznawaną religię, ponieważ ich pracodawca był w stanie udowodnić, że poprosił również innych pracowników o usunięcie symboli religijnych, w tym chrześcijańskich naszyjników z krzyżem.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości napisał w swoim orzeczeniu:

„Zakaz noszenia w miejscu pracy jakiejkolwiek widocznej formy wyrażania przekonań politycznych, filozoficznych lub religijnych może być uzasadniony potrzebą neutralnego wizerunku wobec klientów, lub zapobiegania sporom społecznym”.

Jednak orzeczenie sądu prowadzi do wyraźnego konfliktu z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka – organem spoza UE – który w 2013 roku orzekł, że noszenie symboli religijnych w pracy jest prawem podstawowym.

Wiele państw członkowskich UE wydało w ostatnich latach własne orzeczenia dotyczące muzułmańskich nakryć głowy i twarzy. Francja zakazuje zakrywania twarzy od 2010 roku, kiedy wprowadzono tak zwany „zakaz noszenia burek”. W dodatku dzieciom uczęszczającym do francuskich szkół państwowych, w 2014 roku zabroniono noszenia chust na głowie.

Autor: 
tłum. Wiktoria Gwizdała
Źródło: 
https://www.unilad.co.uk/news/muslims-warn-new-hijab-sacking-law-could-spark-islamophobia/
Polub Plportal.pl:

Reklama