Nowy trend na TikToku “bolesny i obraźliwy”

Reklama

sob., 08/29/2020 - 12:15 -- AleksandraJ

Muzeum w Auschwitz mówi, że ludzie nie powinni być zawstydzani za wzięcie udziału w nowym trendzie//GETTY IMAGES

Nowa moda na TikToku, w której to ludzie udają, że są ofiarami Holokaustu, jest „bolesna i obraźliwa”, podaje Muzeum w Auschwitz. Użytkownicy publikują filmiki, gdzie pokazują siebie ze sztucznymi siniakami, odzianych w ubrania, które Żydzi byli zmuszeni nosić przez Nazistów.

Muzeum – na terenie byłego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego – powiedziało, że niektóre nagrania w aplikacji „przekroczyły granicę bagatelizowania historii”. Ostrzega jednak przed „szkalowaniem, zawstydzaniem i atakowaniem” tych, którzy wzięli w tym udział.

Trend został ciężko skrytykowany w mediach społecznościowych jako „nieokazujący szacunku i niepokojący”.

Tłum: W nowej modzie na TikToku ludzie udają, że są ofiarami Holocaustu. To jest straszny brak szacunku, co jest nie tak z ludźmi, którzy myślą, że to jest w porządku?

Tłum: Mam to gdzieś kim jesteś albo jaki jest twój „powód” uczestniczenia w tej dziecinnej zabawie na Tiktoku. Dla mnie jesteś okropnym człowiekiem. Idź do muzeum, jeśli chcesz się czegoś nauczyć. To robienie pośmiewiska z ofiar i ich rodzin, a wy powinniście się wstydzić!

Muzeum oświadcza: „Historie ludzi, którzy zostali uwięzieni i zamordowani w Auschwitz, są niezwykle tragiczne, bolesne i emocjonalne”. Ponadto dodaje, że nagrania „nie były stworzone do upamiętnienia kogokolwiek, tylko jako część internetowej mody”.

 - „To bardzo bolesne” – mówi muzeum w oświadczeniu opublikowanym w serwisie Twitter. Uważa jednocześnie, że „motywacja niektórych ludzi” umieszczających filmy pochodziła „z potrzeby odnalezienia sposobu do wyrażenia własnych wspomnień”.

 - „Używają symbolicznego języka, z którym są obeznani” – twierdzi muzeum, które uważa, że zamiast zawstydzać ludzi, którzy uczestniczyli w tym przedsięwzięciu, powinno się użyć tej sytuacji, jako „edukacyjnego wyzwania”.

Holokaust widział zagładę sześciu milionów europejskich Żydów, a ponad milion ludzi straciło życie w Auschwitz między 1940 a 1945 rokiem.

TikTok jeszcze nie odniósł się do prośby BBC w sprawie komentarza do tej sprawy.

Autor: 
Tłumaczenie: Eryk Salamon
Źródło: 
https://www.bbc.com/news/newsbeat-53934500
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama