Rodzice, którzy nie chcą wracać do biur

Reklama

czw., 10/14/2021 - 00:07 -- MagdalenaL

(Źródło: Getty)

Dla Ellen, 36-letniej matki jedynaczki, mieszkającej w hrabstwie Westchester, na północ od Nowego Yorku, artykuł, który pojawił się w Internecie w maju 2021 roku, wszystko zmienił. W tym tygodniu jeden z najpotężniejszych ludzi w branży finansowej powiedział na konferencji, że praca zdalna nie działa dla „tych, którzy chcą pracować” i zasygnalizował, że zamierza sprowadzić pracowników z powrotem do biura.

Ellen, która przez całą swoją karierę pracowała na Wall Street, omal nie zakrztusiła się kawą. „W ciągu ostatnich 18 miesięcy spędzałam każdą godzinę w ciągu dnia w pośpiechu” – wyjaśnia. Martwiła się tym, co komentarze mogły oznaczać dla pracowników w jej branży. „Nie chciałam wracać do biura. Pokochałam pracę w domu. Byłam dowodem na to, że praca zdalna może działać i nie chciałam, żeby to się zmieniło”.

Ale tak się stało. W następnych tygodniach garstka dużych firm świadczących usługi finansowe, w tym pracodawca Ellen, ustaliła czas na umożliwienie pracownikom wyboru miejsca pracy.

Przed pandemią, Ellen rzadko widywała swojego trzyletniego syna w ciągu tygodnia. Ale odkąd uderzył Covid-19, przyzwyczaiła się do jedzenia z nim lunchu i przebywania w pobliżu, gdy przychodził czas na kąpiel i przed snem – co oznaczało, że ponowne przystosowanie się do pracy biurowej było „niszczące”. „Pomimo całego bólu pandemii jedyną ogromną zaletą było to, że miałam szansę nawiązać z nim prawdziwą więź” – mówi o swoim synu. „Pracowałam i mamy nianię, ale byłam w domu i możliwość spędzania z nim czasu między spotkaniami i połączeniami na Zoom była bezcenna”.

Od lat rodzice wzywają do większej autonomii w decydowaniu o tym, gdzie i kiedy pracują, oraz do konstruowania tygodnia pracy wokół możliwości opieki nad dziećmi. W marcu 2020 r. pandemia spełniła te prośby, ponieważ ludzie zostali odesłani do domu, aby wykonywać swoją pracę. Ale teraz, gdy wydaje się, że pandemia może być pod kontrolą, a ostrożne przejście z powrotem do nawyków sprzed pandemii nabiera tempa, wielu pracodawców prosi pracowników o powrót do biura w pełnym wymiarze godzin.


Lockdown miał wiele negatywnych stron, ale pozwalał rodzicom spędzać znacznie więcej czasu ze swoimi dziećmi (Źródło: Getty)

Ogólnie rzecz biorąc, pracownicy są podzieleni co do tego, co myślą o powrocie. Niektórzy doceniają społeczne korzyści płynące z powrotu do biura, podczas gdy inni wzdrygają się na tę myśl. Ale rodzice walczą o swoje szczególnie ciężko, zwłaszcza ci, którzy pracują przez wiele godzin.

Eksperci pracy – podobnie jak sami rodzice – ostrzegają, że pracownicy wiedzą teraz, że możliwa jest większa elastyczność; co więcej, udowodnili, że mogą wykonywać swoją pracę poza biurem. Oznacza to, że jeśli pracodawcy nie są w stanie zaspokoić pragnienia rodziców, aby spędzać więcej czasu z dziećmi, ryzykują odpływ siły roboczej, ponieważ pracownicy szukają nowych ról w firmach, które mogą im to zapewnić.

Problem międzybranżowy

Poza bankowością, jedną z branż, w której rodzice upierają się na zostanie w domu szczególnie mocno, jest świat prawniczy. Robert, 43-letni prawnik z północnej Anglii, ma pięcioletniego syna z autyzmem.

„Kiedy rozmowy przeszły z rozmów osobistych na rozmowy wideo, oznaczało to, że mogłem odciąć się od podróży i spędzić znacznie więcej czasu z rodziną” – wyjaśnia. „Udało mi się wspierać żonę, być lepszym mężem i lepszym ojcem – szczególnie w kontekście wszystkich osobistych problemów, jakie niesie ze sobą posiadanie dziecka ze specjalnymi potrzebami. Cała nasza rodzinna dynamika i więź zostały wzmocnione w tym okresie, a teraz, gdy wszystko wraca do konsultacji z klientem twarzą-w-twarz, po prostu się boję, że to minie i się wymknie”.

Przez cały czas pandemii jedyną ogromną zaletą było to, że miałam szansę naprawdę się z nim związać – Ellen

Robert mówi, że z powodów finansowych i innych nie myśli o zmianie pracy w najbliższym czasie, ale wielu prawników, z którymi rozmawiał, w szczególności młodzi rodzice, myśli o odejściu ze względu na osobiste koszty wskutek powrotu do starego sposobu pracy .

Według sondażu przeprowadzonego przez PwC z maja 2020 r., rodzice dzieci poniżej 18 roku życia byli bardziej niechętni do powrotu do pracy niż osoby niebędące rodzicami, a spośród wszystkich respondentów, którzy stwierdzili, że wahają się przed powrotem, ponad jedna piąta podała swoje obowiązki jako rodzic lub opiekun. Dodatkowe badania przeprowadzone przez PwC w styczniu 2021 r. wykazały, że ponad połowa pracowników wolałaby pracować zdalnie przez co najmniej trzy dni w tygodniu, gdy obawy związane z pandemią ustąpią.


Niektórzy rodzice, teraz, gdy udowodnili, że praca zdalna działa, chcą, aby elastyczność pracy była kontynuowana (Źródło: Getty)

Dan Cable, profesor zachowań organizacyjnych w London Business School, wyjaśnia, że w wielu przypadkach frustrujące jest to, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy pokazaliśmy, jak dobrze potrafimy pracować zdalnie.

„Ponieważ teraz wiemy, że często można pracować z domu, dostrzegamy „zmarnowane godziny” dojazdów i poświęcanie czasu na kontakt z biurem” — mówi Cable. „Dostrzeżenie tego jest prawdopodobnie najbardziej bolesne dla tych, którzy pracują najwięcej godzin, ponieważ kładzie to prawdziwy nacisk na konflikt między, powiedzmy pracą a rodziną lub pracą a sprawnością fizyczną, które ludzie są w stanie lepiej zrównoważyć, oszczędzając czas dojazdów i reinwestując go w inne działania”.

„Perspektywa długoterminowa”

Sarah Russell, prawniczka zajmująca się zatrudnieniem w Fox Whitfield, z siedzibą w Manchesterze w Wielkiej Brytanii, przytacza niedawną sprawę sugerującą, że rodzice nabierają rozpędu w dążeniu do bardziej elastycznej pracy.

We wrześniu Alice Thompson, brytyjska agentka nieruchomości, trafiła na pierwsze strony gazet, gdy wygrała sprawę za 185 000 funtów (254 478 dolarów) od swojego byłego pracodawcy, który odrzucił jej prośbę o elastyczne godziny pracy, aby mogła odebrać córkę ze żłobka. Thompson zrezygnowała z pracy w grudniu 2019 r. po tym, jak jej szef odrzucił wniosek, według trybunału pracy.

Russell mówi, że chociaż ta sprawa nie dotyczyła konkretnie pracy w domu lub Covid-19, pracodawcy zmagający się z projektowaniem miejsca pracy po pandemii powinni uznać to za przestrogę. „Argumentacja, że ​​istnieje realna potrzeba pracy biurowej w pełnym wymiarze godzin, będzie bardzo trudna, gdy wiele firm będzie pracowało z pracownikami w pełnym wymiarze godzin z domu przez 18 miesięcy bez widocznego uszczerbku dla ich wyniku finansowego lub zmniejszonej wydajności”, mówi.

Ale nawet tam, gdzie zmuszanie wszystkich do powrotu do biura w pełnym wymiarze godzin nie prowadzi do natychmiastowych kroków prawnych, „doprowadzi do tego, że pracujący rodzice będą głosować nogami”, dodaje, zwłaszcza kobiety. „Kancelarie prawnicze zazwyczaj rekrutują 50:50 [kobiety i mężczyzn] na poziomie absolwentów, ale zmniejszają liczbę potencjalnych partnerów, gdy duża liczba pracowników odchodzi po urlopie macierzyńskim, ponieważ praktykowanie pracy jest niezgodne z życiem rodzinnym. Pracodawcy muszą mieć przed oczami dłuższą perspektywę”.


Niektórzy rodzice uważają, że powrót do długich godzin w biurze będzie bardzo trudnym przejściem. (Źródło: Getty)

Zapytany o to, co firmy mogą zrobić, aby uniknąć exodusu pracowników związanego z niezadowoloną siłą roboczą lub zaostrzeniem nierówności płci, Russell wskazuje na model wdrożony przez Baker McKenzie, międzynarodową firmę prawniczą z siedzibą w Chicago, Illinois i kilka innych firm prawniczych .

Baker McKenzie wyznaczyła co najmniej dwa dni, a maksymalnie trzy dni w tygodniu, w biurze, dla wszystkich pracowników w Wielkiej Brytanii. Ideą tego jest zapewnienie rodzicom i opiekunom pewnej elastyczności, do której przyzwyczaili się podczas pandemii, a także zabezpieczenie przed niektórymi potencjalnymi wadami w pełni hybrydowej konfiguracji.

„Powinno to pomóc w zapobieganiu sytuacji, w której mężczyźni wracają do pracy w pełnym wymiarze godzin i widocznie pracują przez wiele godzin, podczas gdy pracujące matki spędzają tyle samo godzin w domu, ale nie są fizycznie w pokoju, więc pracownicy płci męskiej zbierają przytłaczającą część nieformalnych możliwości, awansu i premii”, wyjaśnia Russell.

Zmiana wymuszona

Znalezienie odpowiedniego wyjścia jest ważne, ponieważ istnieje już wiele dowodów na to, że pracownicy, którzy czują, że ich firmy nie spełniają ich potrzeb, są skłonni do rezygnacji. Niedawne badanie przeprowadzone przez stronę internetową FlexJobs z wyszukiwaniem pracy wykazało, że 58% osób, które pracowały zdalnie podczas pandemii, stwierdziło, że „absolutnie” szukałyby nowej pracy, gdyby ich pracodawca nie pozwolił im kontynuować pracy zdalnej.
 

| Udało mi się utrzymać żonę, być lepszym mężem i lepszym ojcem. – Robert
 

Julia Lamm, partnerka w dziale kadr i organizacji ds. usług finansowych w PwC, mówi, że istnieje realne ryzyko, że obawy rodziców związane z powrotem do biura – w tym obawa, że ​​rodzice dojeżdżający do pracy mogą przynieść wirusa do domu swoim dzieciom – mogą przyczynić się do tego, co się stało.

„Nie ma jednej odpowiedzi, która byłaby odpowiednia dla wszystkich”, mówi, pytana o to, co pracodawcy powinni zrobić, aby uniemożliwić rodzicom odejście. „Ale istnieje moc obserwowania pracy, którą każda osoba wykonuje na co dzień i decydowania na podstawie tego, jaki tryb pracy jest najlepszy dla każdej osoby”.

Według danych LinkedIn, niektórzy pracodawcy dostrzegają fakt, że miejsca pracy nie mogą po prostu wrócić do stanu sprzed pandemii, a liczba ofert na ciężko zdobywanych stanowiskach gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

Dla ludzi takich jak Ellen i Robert nie jest to jednak pocieszenie. Robert mówi, że zawód prawnika stanowi wyjątkowy zestaw wyzwań, jeśli chodzi o ponowną ocenę parametrów naszej pracy: znaczna część pracy związanej z procesami karnymi, nie może być zrobiona zdalnie ze względów bezpieczeństwa i logistyki.

Tymczasem Ellen mówi, że „nie do pomyślenia” jest, aby branża taka jak bankowość, w której tak dużą wartość nadal przywiązuje się do rozmowy twarzą w twarz, zmieni swoją kulturę i stanie się znacznie bardziej elastyczna. Ale w końcu, mówi, może być konieczne.

„Istnieją inne branże, takie jak technologia, które obejmują przynajmniej niektóre elementy pandemicznych sposobów pracy” – mówi. Już w maju 2020 r. Twitter ogłosił, że jego pracownicy będą mogli na zawsze pracować z domu. Ellen mówi, że nie ma prawdziwego powodu, dla którego bankierzy nie zaczęliby szukać możliwości w innych branżach, jeśli są nieszczęśliwi.

„Prestiż Wall Street jest zdecydowanie jedną z rzeczy, które przyciągnęły mnie do mojej pracy i być może jest to jedna z rzeczy, które pomogły mi znosić ją tak długo” – przyznaje. „Ale nawet prestiż może zajść tylko tak daleko. Ostatecznie inne względy będą miały pierwszeństwo”.

Autor: 
Josie Cox Tłumaczyła: Julia Warkocka
Źródło: 
https://www.bbc.com/worklife/article/20211007-the-parents-who-dont-want-to-go-back-to-the-office
Polub Plportal.pl:

Reklama