Sesja coraz bliżej: jak ją przetrwać i nie zwariować?

Reklama

czw., 04/29/2021 - 23:30 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Gerd Altmann / Pixabay

Sesja jest zmorą każdego studenta i niejednego przyprawia o ból głowy. Niektórzy nie potrafią znaleźć sposobu, na poradzenie sobie z tym trudnym czasem i zawsze jest dla nich najgorszym w roku. Zostają po niej wyczerpani i zirytowani. Są jednak sposoby, dzięki którym sesję można przejść spokojnie. Nie wykluczają one momentów nauki i pewnej ilości stresu, ale zdecydowanie pomagają poradzić sobie z ilością zadań, które czekają na każdego.

1. Nie daj się zaskoczyć

Teoretycznie studenci wiedzą jakie mają zajęcia i z czego będą zaliczenia. W praktyce łatwo się zagubić w ilości przedmiotów i sposobach, przez które prowadzący weryfikują wiedzę podopiecznych.

Żeby mieć jasną i klarowną sytuację, wystarczy sporządzić listę wszystkich przedmiotów z danego semestru wraz z formą zaliczenia. Ta powinna zostać podana już na pierwszych zajęciach. Warto mieć świadomość, które zajęcia kończą się egzaminem, które zwykłym zaliczeniem, a które, na szczęście, są jedynie na obecność.

Taką listę warto mieć już na samym początku semestru i wywiesić ją w widocznym miejscu. Codzienne spoglądanie na nią zmniejszy ryzyko zagubienia się
w codziennym wirze obowiązków.
 

2. Zaplanuj naukę

Kiedy lista jest gotowa, wraz z wiedzą jak przebiegać będzie zaliczenie całego semestru, warto rozplanować swoją strategię działania.

Daty są tu najistotniejsze. Dzięki nim wiadomo, na który przedmiot przygotować się najwcześniej. W łatwy sposób można ustalić kolejność i hierarchię zaliczeń, dzięki czemu cała sesja pójdzie sprawniej.

Dużym ułatwieniem okazują się gotowe schematy nauki, dostępne m.in.
na Pintereście. Znajdą się tam również plany do pisania esejów i referatów. Uporządkowanie materiałów i informacji skróci czas pisania prac semestralnych
i zapanuje nad pisarskim chaosem, o który nietrudno w stresie i nerwach.

3. Przygotuj się psychicznie i fizycznie

Sesja spędza sen z powiek nawet najlepszym studentom. Nie da się ukryć, jest stresującym przeżyciem, a ludzie ze stresem radzą sobie różnie. Nie zawsze
w dobry sposób dla naszego organizmu.

Przemęczenie nie pomoże w przyswajaniu wiedzy i produktywności, a przecież to jest najważniejsze. Brak odpowiedniej ilości witamin również.

Pomimo intensywnej pracy i goniących terminów, warto zadbać o higienę snu i zdrową dietę. Nawadnianie również jest zbawienne dla dobrego funkcjonowania organizmu. Przy odpowiednim planowaniu nie powinno być problemu ze znalezieniem czasu na kilka godzin snu dziennie, a zdrowe przekąski (orzechy, warzywa, owoce) można podjadać podczas nauki, popijając je przy okazji szklanką wody.

4. Przydatne aplikacje

Technologia bywa pomocna, chociaż łatwo rozprasza. Ciągłe sięganie po telefon czy tablet wydłuża czas pracy i obniża produktywność. Czasem ciężko powstrzymać się od pokusy.

Właśnie po to powstały aplikacje, które mają pomagać w nauce i zniechęcać nas do przeglądania telefonu w trakcie. Dzięki nim zwiększa się szansa na wykonanie zadań w określonym terminie.

Pierwszą taką aplikacją jest Forest, przez którą sadzimy wirtualne drzewo. Jeśli korzystamy z danego urządzenia podczas nauki, drzewo umiera, jeśli nie - bardzo szybko stajemy się właścicielami małego lasu. Dodatkowym atutem jest fakt, że dzięki korzystania z aplikacji, przyczyniamy się do faktycznego sadzenia drzew na świecie.

Podobnie działa Study Bunny:Focus Timer, chociaż jest bardziej zabawna. Tytułowy królik kontroluje nasz czas nauki, a w wolnej chwili można urządzać jego mieszkanie lub kupować mu nowe ubrania za pieniądze, które zdobyło się w czasie produktywnej nauki.

5. To wszystko minie

Sesja jest intensywna, ale jest też stosunkowo krótka. Po tej letniej następują trzy miesiące wolnego, których nie warto marnować na zaległe zaliczenia. Wcześniejsza organizacja pracy i determinacja zaowocują nie tylko świetnymi wynikami, ale też wewnętrzną satysfakcją i czasem na relaks.

 

Autor: 
Kaja Świątkowska
Polub Plportal.pl:

Reklama