Sojusznictwo dla opornych

Reklama

śr., 07/21/2021 - 00:52 -- MagdalenaL

”Różnorodność” i “inkluzywność”. Dwa tematy, które plasują się obecnie wysoko na liście priorytetów społecznych. Jako pracodawca nie obejdziesz się już bez polityki różnorodności, a w mediach społecznościowych nie możesz otworzyć sekcji komentarzy bez znalezienia się pośrodku dyskusji o dyskryminacji i uprzywilejowaniu. Ale jak walczyć z niesprawiedliwością, która nie dotyczy cię osobiście?

Pojawiają się otwarte wezwania do podnoszenia świadomości i zwalczania nierówności. Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi chce stanąć do walki z ableizmem czy też dyskryminacją osób z niepełnosprawnością.

Jeanette Chedda została poproszona o rady dla sojuszników: ludzi, którzy sami nie mają stwierdzonej niepełnosprawności, ale chcą przyczynić się do walki z nierównością. Jeanette cierpi na wrodzoną łamliwość kości, zaburzenie tkanki łącznej/kolagenu, które sprawia, że musi często poruszać się na wózku inwalidzkim. Jako aktywistka polityczna zabiera ona głos, by położyć kres ableizmowi.

1) Zwracaj uwagę na język, jakim się posługujesz

Wspólna walka oznacza w dzisiejszych czasach: komunikację i dyskusję. Zaczyna się to od doboru właściwych słów. Jeanette: “Język jest przesiąknięty ableizmem. Warto się w to zagłębić”. Kilka przykładów ableistycznego użycia języka to: „Co za idiota!” i „Stań w obronie swoich praw!” Może to wyjść źle, zwłaszcza używając przenośni. Nazywaj rzeczy po imieniu. Mów na przykład: „Jakie antyspołeczne zachowanie!” albo „Upominaj się o swoje prawa!”.

2) Nic o nas bez nas

Według Jeanette najważniejsze ze wszystkiego jest: „Rozmawianie nie O ludziach, ale Z ludźmi, o których chodzi. Wdawaj się w dyskusję z całkowicie różnymi ludźmi i naprawdę ich słuchaj. Nie wchodź w dyskusję o doświadczeniach. Zagłęb się w tę problematykę i pytaj, co możesz zrobić, by pomóc. Możesz to robić na przykład poprzez obserwowanie fanpage’y o niepełnosprawności. Ucz się od tych aktywistów”.

3) Wzmocnij ich głos

„Jeśli masz możliwość, by dotrzeć do wielu osób, dziel się tym”. Jesteś osobą, której ludzie chętnie słuchają? Posiadasz duże grono obserwujących w mediach społecznościowych? Zaoferuj ludziom z niepełnosprawnością przestrzeń do szerzenia swojej historii wśród twoich obserwujących. Na przykład poprzez pożyczenie konta lub wzmiankę o nich.

4) Szukaj talentu

Oczywiście nie każdy posiada dużą liczbę obserwujących, do których dociera. Wydaje ci się, że nie masz do zaoferowania przestrzeni do wypowiedzi, ale mimo to nadal chcesz pomóc komuś z niepełnosprawnością? Zwróć uwagę na miejsca pracy odpowiednie dla osób z niepełnosprawnością. Jeanette: „Zatrudniaj osoby z niepełnosprawnością w swojej pracy. Mają wystarczająco talentu w różnych dziedzinach”.

5) Dostępność jest prawem, nie przywilejem

Jeśli idziesz przez życie bez niepełnosprawności, prawdopodobnie nie zauważasz jak niedostępne jest nasze społeczeństwo. Osoby z niepełnosprawnością mają na co dzień do czynienia z przeciwnościami, o których czasem muszą toczyć niekończące się dyskusje. Im więcej ludzi – bez i z niepełnosprawnością – toczy te dyskusje, tym powstaje większa świadomość, że potrzeba zmian. Jeanette: „Jeśli jesteś w miejscu, do którego ktoś na wózku inwalidzkim nie byłby w stanie dotrzeć, zacznij o tym mówić, by zwrócić uwagę ludzi. Weź na siebie ciężar emocjonalny towarzyszący ludziom z niepełnosprawnością”.

6) Zgoda jest kluczem

Nie ma nic bardziej denerwującego niż ludzie, którzy myślą, że nie możesz czegoś zrobić samemu. Absolutnie nie można dotykać kogoś bez pozwolenia. Dotyczy to również wózków inwalidzkich czy innych sprzętów pomocniczych. Może myślisz, że komuś pomagasz, ale sugerujesz w ten sposób, że druga osoba nie jest samodzielna i kompletna. Nigdy nie pchaj tak po prostu wózka inwalidzkiego, ale sprawdź najpierw, czy twoja pomoc jest na pewno potrzebna.

7) Każdy równy, nikt taki sam

Wreszcie, ważne jest, by być świadomym, że nie wszyscy myślą to samo o ableizmie. Dotyczy to oczywiście osób bez niepełnosprawności, ale także tych z niepełnosprawnością. Jeanette chce wyraźnie zaznaczyć: „Społeczności osób z niepełnosprawnością nie są jednorodną grupą. To, czego ja chcę, nie jest reprezentatywne dla każdego”.

Autor: 
tłum. Maria Stengert
Źródło: 
handicap.nl
Polub Plportal.pl:

Reklama