Studia za granicą a w kraju: Czy opłaca się studiować w Polsce?

Reklama

śr., 06/09/2021 - 23:06 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Vecteezy

W ostatnich latach Polscy uczniowie coraz chętniej wybierają studiowanie za granicą niż w kraju. Najczęściej są to kraje na Zachodzie, takie jak Włochy, USA, czy Dania. W tym roku aplikowało na studia poza granicami kraju o 25 proc. więcej absolwentów szkół średnich niż w poprzednim roku akademickim.

Według badań instytutu Elab Education Laboratory, w roku 2020 Polscy uczniowie najchętniej wybraliby studiowanie m.in. w Stanach Zjednoczonych, Danii, Włoszech oraz Holandii. Duże zainteresowanie straciła Wielka Brytania ze względu na brexit i komplikacje z nim związane ze studiowaniem w tym kraju.

Co skłania Polaków do wybierania zagranicznych uczelni? Składa się na to wiele czynników, a jednym z najważniejszych jest niski poziom nauczania na polskich uczelniach. We Włoszech znajduje się wiele renomowanych uczelni z kadrą uniwersytecką, której polskie mogą jedynie zazdrościć. Potwierdzeniem są wysokie wyniki w rankingach światowych np. Uniwersytetu w Mediolanie (na 8 miejscu uplasował się kierunek Finanse i Rachunkowość, a na 6 miejscu Sztuka i Wzornictwo w rankingu QS World University Rankings w 2019 roku) oraz La Sapienza (1 miejsce otrzymał kierunek Filologii i Historii Klasycznej w tym samym rankingu) i wiele innych włoskich uczelni.

Forma aplikacji na studia za granicą jest również mniej skomplikowana w porównaniu do polskiej. Tutaj w dostaniu się na studia liczą się na większości uczelni wyniki matury, które niewiele mają wspólnego z wiedzą, z którą zapoznajemy się podczas studiowania. A jednak matura odgrywa największą rolę. Natomiast we Włoszech proces aplikacji jest skonstruowany w nieco inny sposób. Przed rozpoczęciem studiów, absolwent szkoły średniej przystępuje do egzaminu z wiedzy ogólnej na danym kierunku, a o przyjęciu decydują jedynie jej wyniki, bez zbędnej i skomplikowanej dokumentacji, czy wszelkich listów motywacyjnych oraz rekomendacji od nauczycieli.

Co daje nam polski dyplom? Obecnie istnieje zjawisko „degradacji umiejętności”, polega ono na tym, że „osoby posiadające wysoki poziom kompetencji zawodowych mają coraz mniejsze szanse na znalezienie atrakcyjnej posady, zaczynają więc rywalizować z gorzej wykształconymi pracownikami o zapotrzebowaniu na mniej wymagające działania poznawcze, co spycha ich w dół kompetencyjnej drabiny” – podaje portal forsal.pl. W skrócie, oznacza to, że kontynuowanie studiów na wyższych szczeblach niż licencjat, zmniejsza szanse na przewagę kompetencyjną. Takie są realia kształcenia wyższego w Polsce. Za granicą w renomowanych placówkach, po ukończeniu uniwersytetu absolwenci o wiele łatwiej są w stanie znaleźć posadę w zawodzie, w którym się kształcili przez lata. W zależności od placówki często od razu po studiach jest możliwość podjęcia pracy przez absolwenta szkoły wyższej, a w Polsce trzeba czasami czekać wiele miesięcy, zanim uda nam się zdobyć odpowiednią posadę.

 

Źródła: 

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-zaskakujace-wybory-polskich-ma...
https://forsal.pl/lifestyle/edukacja/artykuly/8173283,studia-w-polsce-wy...

Reszta linków do źródeł znajduje się poniżej.

Autor: 
Karolina Szwejgiert
Źródło: 
https://www.polacywewloszech.com/2019/02/28/wloskie-uczelnie-w-rankingu-najlepszych-uniwersytetow-na-swiecie/
Polub Plportal.pl:

Reklama