Szczepionka Covid: media społecznościowe wezwane do ​​usunięcia wielu nieprawdziwych informacji

Reklama

sob., 03/27/2021 - 00:18 -- MagdalenaL

Facebook, Twitter i Google zostały wezwane przez amerykańskiego ustawodawcę do zakazania wielu osobom rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na temat szczepień Covid. 

Przedstawiciel Mike Doyle wezwał do usunięcia swoich kont podczas sesji w Kongresie w USA, opowiadając jak te trzy firmy radzą sobie z fałszywymi wiadomościami. Rzucił wyzwanie Markowi Zuckerbergowi, Jackowi Dorseyowi i Sundarowi Pinchai, by natychmiast zdeponować wiele osób. Jak dotąd nikt nie odpowiedział na wezwanie. Facebook powiedział, że bada sprawę, aby sprawdzić, czy konta naruszają standardy społeczności. Twitter i Google nie odpowiedziały BBC na konkretną prośbę o usunięcie kont. 

Centrum Przeciwdziałania Cyfrowej Nienawiści (CCDH) przeanalizowało ponad 812 000 postów dotyczących szczepionek na Facebooku i Twitterze i odkryło, że 65% postów antyszczepionkowych pochodzi z tak zwanego „tuzina dezinformacji”. „Działacze antyszczepionkowi na Facebooku, YouTube, Instagramie i Twitterze docierają do ponad 59 milionów obserwujących, co czyni je największymi i najważniejszymi platformami społecznościowymi dla osób zwalczających szczepienia”- czytamy w raporcie. Trzy z 12 zostały usunięte z co najmniej jednej platformy, ale żadna nie została usunięta ze wszystkich. Wśród tylu osób jest Robert F Kennedy Jr, bratanek byłego prezydenta USA, który kieruje grupą antyszczepionkową; Dr Joseph Mercola; oraz Ty i Charlene Bollinger. Dwunastu prokuratorów stanowych napisało również do pana Zuckerberga i pana Dorseya, prosząc ich o usunięcie „małej grupy osób, które używają waszych platform do bagatelizowania niebezpieczeństw Covid-19 i rozpowszechniania dezinformacji na temat bezpieczeństwa szczepionek”. Zacytowali raport CCDH. 

Zaangażowana mniejszość działaczy internetowych stała się centralnym punktem rozpowszechniania teorii spiskowych przeciwko szczepionkom w mediach społecznościowych. Grupa w najnowszym raporcie składa się głównie z doświadczonych działaczy antyszczepionkowych i postaci znanych z promowania medycyny alternatywnej. Podczas pandemii znacznie zwiększyli liczbę obserwujących w Internecie, a niektóre z nich mają ekspertyzę naukową, aby popychać szkodliwe spiski. Dwa z dwunastu- dr Rashid Buttar i dr Sherri Tenpenny- funkcja w filmie, który promuje kłamstwa o szczepionce koronawirusa, który ja badanego BBC Panorama. To przestraszyło ludzi w Wielkiej Brytanii przed szczepieniami Covid. Obecnie rośnie presja na firmy zajmujące się mediami społecznościowymi, aby działać na kontach tych osób- lub lepiej wyjaśnić, w jaki sposób nie naruszają one swoich zasad dotyczących dezinformacji, która powoduje szkody. Na liście jest przedsiębiorca medycyny alternatywnej, dr Joseph Mercola, który ma ponad trzy miliony obserwujących na Facebooku i Instagramie. Przedstawiony jest także duet wpływowy Bollingers- małżeństwo, które promowało twierdzenia, że ​​założyciel Microsoftu Bill Gates chce użyć szczepionki na koronawirusa, aby wstrzyknąć każdemu mikroczipy. Konto na Instagramie działacza Roberta F. Kennedy'ego Jr- być może najbardziej znanego antyszczepionkowego influencera zostało już usunięte, ale nie jego strona na Facebooku, na której promuje on podobne dezinformacje o szczepionkach. 

Autor: 
tłum: Oliwia Starzyńska  
Źródło: 
https://www.bbc.com/news/technology-56536390 
Polub Plportal.pl:

Reklama