Uzdrowić wewnętrzne dziecko – Znaczenie i ćwiczenie pracy integracyjnej

Reklama

pt., 09/03/2021 - 12:34 -- MagdalenaL

Uzdrawianie wewnętrznego dziecka jest czymś, co wasze życie może sprawić weselszym i łatwiejszym. Wszyscy mamy zranione wewnętrzne dziecko, które tylko na to czeka, żeby zostać wysłuchanym i pokochanym. W tym artykule możecie przeczytać między innymi ćwiczenia dla uzdrowienia wewnętrznego dziecka.

Uzdrowienie wewnętrznego dziecka – z tymi ćwiczeniami może się to udać

Uzdrowienie wewnętrznego dziecka może się odbyć tylko wtedy, gdy jesteście na to gotowi. W tym mieści się również postrzeganie nieprzyjemnych uczuć i wspomnień. Cierpliwość i pełne miłości obchodzenie się z waszym wewnętrznym dzieckiem są tutaj istotne.

 • Bądźcie z waszym wewnętrznym dzieckiem kreatywni. Spróbujcie sobie przypomnieć, co chętnie jako dzieci robiliście. Rozwińcie znów radość bycia kreatywnym i cieszcie się bez przymusu osiągnięcia celu. W ten sposób znajdziecie inspirację do większej kreatywności.
 • Podczas medytacji możecie nawiązać kontakt z waszym wewnętrznym dzieckiem. Wyobraźcie sobie momenty z waszego dzieciństwa, w których odczuwaliście określone uczucia i być może potrzebowaliście wsparcia kochającego rodzica.
 • Rozmawiajcie jak dorośli z waszym wewnętrznym dzieckiem. Wsłuchajcie się w jego potrzeby, obejmijcie je, bądźcie empatyczni, tak jak wtedy byście tego potrzebowali.
 • Zapytajcie się, czego wasze wewnętrzne dziecko dziś jeszcze potrzebuje. Niespełnione potrzeby z dzieciństwa mogą się spełnić, kiedy urzeczywistnicie to, czego wcześniej nie było wam wolno, albo nie mogliście urzeczywistnić.
 • Zaakceptujcie pojawiające się uczucia w pełni. Spróbujcie zrozumieć ich początek i nie brońcie się przed nimi. Emotional Freedom Technique może posłużyć jako wsparcie.

Dalsze ćwiczenia

Zranienia w wieku dziecięcym są przerabiane przez każdego inaczej. Traumatyczne przeżycia dla jednych bywają bardzo złe, a dla innych może nie. Dlatego nie powinniście o swoje przeżyte doświadczenia osądzać innych.

 • Praktykujcie pracę nad przebaczeniem. Przebaczcie nie tylko sobie jako dziecku albo człowiekowi który zadał wam ból, lecz także sobie jako osobie dorosłej, która te nieprzyjemne uczucia lub wspomnienia przez lata wypierała.
 • Wypiszcie w pamiętniku albo w liście wszystkie te rzeczy, które leżą wam na sercu. Rzeczy, które chętnie powiedzielibyście swojemu wewnętrznemu dziecku. W tym liście możecie wszystko z siebie wyrzucić.
 • Spędzajcie czas z samym sobą, wycofajcie się świadomie. Czas z samym sobą jest bardzo ważny, żeby poczuć i doznawać. Wczujcie się w wasze wewnętrzne dziecko i spróbujcie zrozumieć, co ono chciałoby wam powiedzieć.
 • Korzystajcie z grupowych sesji, na które przychodzi więcej ludzi i przekazuje część swojej historii. Tam możecie znaleźć ludzi o podobnych zapatrywaniach i wzajemnie się wspierać.

Co oznacza uzdrawianie wewnętrznego dziecka

Praca z wewnętrznym dzieckiem jest myślą psychologiczną, która sięga do wypartych uczuć, emocji i wspomnień z dzieciństwa.

 • Te wyparte, nieprzepracowane przeżycia mogą ograniczyć jakość naszego życia. Praca z cieniem może pomóc wspierająco przy przerabianiu niechcianej części osobowości.
 • Dogmaty, wewnętrzne blokady i ograniczające wzorce zachowań są częścią nieuzdrowionego, wewnętrznego dziecka.
 • Kontrola, nałogi, władza, uznanie, potrzeba harmonii, trudne sytuacje, bezsilność i wiele innych sposobów zachowań są znakiem na to, żeby pracować nad uzdrowieniem swojego wewnętrznego dziecka.
Autor: 
Viktoria Anspach tłum. Magdalena Kulesza
Źródło: 
https://praxistipps.focus.de/inneres-kind-heilen-bedeutung-und-uebungen-der-integrationsarbeit_122897
Polub Plportal.pl:

Reklama