W Ukrainie kobiet chorych na raka piersi wspierać będzie Chatbot „Poddaj się leczeniu”

Reklama

wt., 06/15/2021 - 02:02 -- MagdalenaL

Zdjęcie: sittikan raingkun z PxHere, zostało zmodyfikowane.

Szacuje się, że w Ukrainie każda ósma kobieta choruje na raka piersi i to jest najczęściej spotykana choroba nowotworowa wśród płci żeńskiej w tym kraju. A 24,5% Ukrainek rezygnują z leczenia z powodu wysokiej ceny. Celem nowego chatbotu „Poddaj się leczeniu”, umieszczonego w messengerze Telegram jest nadanie pacjentkom informacji o diagnostyce i darmowych programach leczenia raka piersi.

Ukraina należy do krajów o wysokiej zachorowalności na raka: Według Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy w 2020 roku zmarło około 78 tysięcy osób, a u 140 tysięcy pacjentów każdego roku zachorowanie to zostaje potwierdzone.

Według badania ankietowego przeprowadzonego przez organizację pozarządową „Athena. Kobiety przeciw chorobie nowotworowej”, ponad 50% pacjentom odmawia nadania bezpłatnych usług medycznych gwarantowanych przez Program Gwarancji Medycznych. Pacjenci, którzy słyszą o diagnozie, są przerażeni i zdezorientowani tą informacją. Sytuacja znacznie pogorszyła się na skutek pandemii koronawirusa, bo wiele osób unika diagnozy z tego powodu. Zawieszone też zaplanowane badania przesiewowe — mammografia, kolonoskopia. Jednocześnie coraz więcej osób zwraca się do lekarzy na późnym etapie rozwoju onkologii i taka tendencja może wystąpić w przyszłości, przewidują eksperci. W takich okolicznościach potrzebne jest proste i jasne narzędzie, które pomoże określić, jak i kiedy warto przejść diagnostykę, gdzie zwracać się, aby otrzymać pomocy, za które usługi kliniki płaci Nacjonalna Służba Zdrowia Ukrainy (NSZU), a za które musi zapłacić pacjent.

Bot został stworzony, aby udzielić wsparcia informacyjnego pacjentkom dotkniętym tę dolegliwością. Po wciśnięciu przycisku start pojawiają się komunikaty ze statystykami oraz informacjami o funkcjonale chatbotu. Może on zorientować zainteresowanych w darmowych programach leczniczych prowadzonych w Ukrainie. Dalej wciskamy guzik „Obiecuję poddać się leczeniu” i otrzymujemy dostęp do funkcjonału chatbotu: wśród nich są możliwości otrzymania informacji o diagnostyce, leczeniu, pobycie stacjonarnym na oddziale szpitalnym, badaniach kontrolnych, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także dowiedzieć się więcej o projekcie.

Inicjatywa należy wspomnianej wyżej organizacji „Athena. Kobiety przeciw chorobie nowotworowej” oraz jeszcze jedna organizacja pozarządowa „Leki Kontrola”, która udostępnia chatbotu informację z otwartych baz danych NSZU. Projekt ten został poparty grantem Fundacji „Eurazja” oraz Ministerstwem Cyfrowej Transformacji Ukrainy.

„Chatbot „Poddaj się leczeniu” umożliwia pacjentowi poruszanie się po systemie opieki zdrowotnej. Leczenie chorych na raka jest szczególnym celem Państwowej Służby Zdrowia Ukrainy. Transformacja systemu opieki zdrowotnej ma na celu zmniejszenie katastrofalnych kosztów leczenia, które pacjenci ponoszą z własnej kieszeni. Dlatego Program Gwarancji Medycznych na 2021 r. przewiduje wczesną diagnostykę nowotworów i leczenie nowotworów – chemioterapię i radiologię” – mówi Dmytro Chernysh, dyrektor Departamentu Rozwoju Elektronicznego Systemu Ochrony Zdrowia Nacjonalnej Służby Zdrowia Ukrainy.

Autor: 
Nataliia Shapoval
Źródło: 
https://nszu.gov.ua/novini/rozpochav-robotu-chat-bot-likujsya-dlya-onkohvorih-566 http://www.golos.com.ua/news/137340 https://suspilne.media/137640-v-ukraini-zapracuvav-cat-bot-dla-onkohvorih/ https://www.radiosvoboda.org/a/rak-pandemiya-skryninh-medykame
Polub Plportal.pl:

Reklama