WHO: Liczba osób z demencją ma wzrosnąć do 78 mln do 2030 r.

Reklama

pt., 09/03/2021 - 17:52 -- MagdalenaL

Fot.: Mężczyzna odwiedza swoją żonę w ośrodku opieki dla osób starszych chorych na demencję. Wizyta odbywa się w szklanym domu, który został zbudowany w celu zwalczania samotności po nałożeniu zakazu odwiedzin z powodu wybuchu epidemii koronawirusa (COVID-19) w Wassenaar, Holandia, 9 kwietnia, 2020.// REUTERS / Piroschka van de Wouw

W artykule:

– Ponad 55 mln ludzi żyjących z demencją – raport

– Zachorowania będą wzrastać – liczba osób z demencją ma wzrosnąć do 78 mln do 2030 r.

– Czynniki ryzyka obejmują dietę, nadciśnienie oraz depresję

Genewa, 2 września (Reuters) – Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w czwartek, ponad 55 mln ludzi na całym świecie żyje z demencją –  zaburzeniem neurologicznym, które okrada ich z pamięci i kosztuje świat 1,3 bln dolarów rocznie.

Postępujący stan tej choroby może być spowodowany udarem, uszkodzeniem mózgu lub chorobą Alzheimera. Jak podała WHO w raporcie, przewiduje się, że wraz ze starzeniem się populacji liczba chorych wzrośnie do 78 mln do 2030 r. i 139 mln do 2050 r. W raporcie stwierdzono, że tylko jeden na cztery kraje posiada politykę krajową wspierającą pacjentów z demencją i ich rodziny, wzywając tym samym rządy do stanięcia na wysokości zadania i podjęcia kroków w celu zadbania o zdrowie publiczne.

Demencja okrada miliony ludzi z ich wspomnień, niezależności i godności, ale także pozostałym z nas odbiera ludzi, których znamy i kochamy – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. Świat zawodzi ludzi z demencją, a to dotyka nas wszystkich – dodał.

W 2015 r. ministrowie zdrowia uzgodnili globalny plan działania, który miał obejmować wczesną diagnozę i zapewnienie opieki osobom cierpiącym na demencję. Niestety, przewiduje się że do 2025 r. nie uda im się osiągnąć tych celów.

Demencja naprawdę stanowi globalny problem dotyczący zdrowia publicznego i to nie tylko w krajach o wysokim dochodzie. W rzeczywistości ponad 60 proc. osób z demencją mieszka w krajach o niskim i średnim dochodzie – Katrin Seeher, ekspert w wydziale zdrowia psychicznego WHO, powiedziała na briefingu prasowym. W raporcie stwierdzono, że leki, artykuły higieniczne i środki pozwalające na dostosowanie gospodarstwa domowego dla pacjentów z demencją są bardziej dostępne w bogatych krajach, które mają wyższy poziom refundacji niż w krajach o niższych dochodach.

Demencja wpływa na pamięć, orientację, zdolność uczenia się, język, ocenę sytuacji i zdolność do wykonywania codziennych zadań. Ponadto Seeher zauważyła, że demencja może również dotykać osoby w wieku poniżej 65 roku życia, przy czym tak zwana „demencja o wczesnym początku” stanowi około 10 proc. wszystkich przypadków tej choroby.

Jednak WHO ostrzega, że rozwój demencji nie jest nieunikniony, a niektóre czynniki ryzyka można zmniejszyć, kontrolując nadciśnienie, cukrzycę, dietę, depresję oraz używanie alkoholu i tytoniu. To są rzeczy, które możemy zrobić, aby poprawić stan zdrowia naszego mózgu i zmniejszyć spadek funkcji poznawczych i ryzyko demencji.  Możemy zacząć je robić w młodszym wieku – powiedział ekspert WHO, Tarun Dua.

 

Autor: 
Stephanie Nebehay tłum. Magdalena Zbyrowska
Źródło: 
https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/number-people-with-dementia-set-jump-40-78-mln-by-2030-who-2021-09-02/
Polub Plportal.pl:

Reklama