Wielka Brytania po raz pierwszy udzieliła azylu grupie osób LGBT z Afganistanu

Reklama

śr., 11/03/2021 - 00:56 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia illustracujnego: Pixabay

29 października Wielka Brytania po raz pierwszy przyjęła grupę członków społeczności LGBT, którzy musieli opuścić Afganistan po dojściu do władzy talibów - podano na stronie internetowej rządu brytyjskiego.

Władza brytyjska ma nadzieję, że ta przeprowadzka będzie pierwszą z wielu, dzięki której społeczność LGBT z Afganistanu będzie mogła „rozpocząć nowe życie”.

Pierwszeństwo otrzymają ci, którzy pracowali z Brytyjczykami w Afganistanie, a także ludzie występujący w obronie praw człowieka, wartości demokratycznych i wolności wypowiedzi.

Do Wielkiej Brytanii przybyło łącznie 29 osób. Stało się tak dzięki staraniom Ministerstwa Spraw Zagranicznych i organizacji chroniących prawa człowieka.

„Wielka Brytania jest wielkim obrońcą wolności i prawa wszystkich ludzi do bycia sobą i kochania tych, których chcą - bez prześladowań. Odegraliśmy kluczową rolę w wyprowadzeniu tych ludzi i nadal będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc zagrożonym Afgańczykom w opuszczeniu kraju ”- powiedziała Liz Truss, minister spraw zagranicznych i minister ds. kobiet i równości szans.

 

 

Według brytyjskiego rządu, od czasu dojścia do władzy talibów, lokalna społeczność LGBT stała się jedną z najbardziej wrażliwych w kraju. Tam zagraża im nękanie, dyskryminacja, a nawet przemoc.

Autor: 
Autor: Ostap Kramar / tłum. Anastasiia Vasylchenko
Źródło: 
Źródło: https://hromadske.ua/posts/velika-britaniya-vpershe-nadala-pritulok-grupi-predstavnikiv-lgbt-spilnoti-z-afganistanu https://www.gov.uk/government/news/uk-government-helps-lgbt-afghans-start-new-life-in-britain
Polub Plportal.pl:

Reklama