Kim był zamordowany generał Suleimani - Witold Gadowski

Reklama

ndz., 01/05/2020 - 13:15 -- zzz

 

Irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al Kuds i jeden z dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis zostali w czwartek późnym wieczorem zabici w Bagdadzie. Władze USA potwierdziły dokonanie ataku. Z kolei Irańczycy zapowiedzieli "energiczną" zemstę na USA.

Przypomnijmy kto podżegał w Warszawie do wojny

Rok temu Benjamin Netanjahu przyjechał do Warszawy nie po to, by rozmawiać o pokoju, ale po to, by podżegać do wojny z Iranem. Jak się wyraził, ma nadzieję, że do koalicji przeciwko Iranowi przystąpią również kraje arabskie.

"Stąd idę na spotkanie z 60 ministrami spraw zagranicznych i wysłannikami krajów z całego świata przeciwko Iranowi" - powiedział Netanyahu.

"Ważne w tym spotkaniu jest to, że nie jest tajne. Jestem tu z przedstawicielami wiodących krajów arabskich, którzy siedzą razem z Izraelem, aby popchnąć naprzód wojnę z Iranem. "- Powiedział Netanjahu.

"To, co robimy, to działania mające na celu usunięcia Iranu z Syrii i zobowiązujemy się to zrobić" - powiedział. 

Natopmiast amerykański wysłannik Jason Greenblatt, który jest w Warszawie, napisał z tweetem przed konferencją, że "Iran jest głównym zagrożeniem dla przyszłości pokoju i bezpieczeństwa w regionie" .

 

USA i Izrael chcą przejąć irańskie pola noftowe?

W listopadzie 2019 r. W irańskiej prowincji Chuzestan odkryto pole naftowe zawierające około 53 miliardów baryłek ropy.

Ogromne pole naftowe, zajmujące powierzchnię 2400 km kw. (Około 1491 mil kwadratowych), okazało się dobrodziejstwem dla mocno usankcjonowanej gospodarki kraju.

Prezydent Hassan Rouhani powiedział, że ogromne pole naftowe ma głębokość około 80 metrów.

Według szacunków CNN jego wielkość wynosząca 53 miliardy baryłek sprawiłaby, że jest to drugie co do wielkości pole naftowe w kraju, za jednym w Ahvaz, zawierającym około 65 miliardów baryłek .

Iran - członek-założyciel Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) - ma obecnie szacowane udokumentowane zasoby ropy na poziomie 155,6 miliarda baryłek.

Nowe odkrycie zwiększyłoby nieco ponad jedną trzecią całkowitych zasobów ropy.

„Znaleźliśmy pole naftowe z 53 miliardami baryłek ropy, 53 miliardy baryłek. To jest na dużym polu naftowym, które rozciąga się na 2400 km kw. Od Bostanu do Omidiyeh. Warstwa olejowa ma głębokość 80 m (262 stóp) - powiedział Rouhani w przemówieniu w Yazd.

„To mały podarunek rządu dla narodu irańskiego” - dodał.

Według BBC powiedział, że przychody Iranu z ropy wzrosną o 32 miliardy dolarów „jeśli tempo wydobycia z pola naftowego wzrośnie tylko o 1%”.

„Mówię Białemu Domowi, że w czasach, kiedy sankcjonowaliście sprzedaż irańskiej ropy, pracownicy i inżynierowie tego kraju byli w stanie odkryć 53 miliardy baryłek ropy”, powiedział agencji prasowej Fars.

Iran ma czwartą co do wielkości rezerwę ropy naftowej na świecie i drugą co do wielkości rezerwę gazu.

Autor: 
zzz
Źródło: 
plportal.pl/nationalfile.com
video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama