ROMOWIE WPROWADZĄ SIĘ DO NOWYCH DOMÓW. O STARY DOM NIESPECJALNIE DBALI

Reklama

sob., 05/23/2020 - 13:44 -- zzz

 

Samorząd miasta za 460 tys. zł z programu romskiego wybuduje dwa niewielkie obiekty mieszkaniowe dla rodzin ze zrujnowanego budynku przy ul. Wąskiej w Limanowej. Wybraną lokalizacją dla inwestycji jest działka przy ul. Żwirki i Wigury, w pobliżu komendy policji.

 

 

Miasto w tej edycji programu złożyło wniosek o środki na poprawę warunków mieszkaniowych. Celem ponownie mają być rodziny, które wcześniej  doprowadziły do ruiny budynek przy ul. Wąskiej w Limanowej – te same, które mimo wcześniejszej akceptacji nie zgodziły się ostatecznie na przeprowadzkę do Czchowa (sprawa trafiła do sądu, a zaangażował się w nią Rzecznik Praw Obywatelskich, była też powodem poważnego sporu pomiędzy samorządami Limanowej i Czchowa, co szeroko opisywaliśmy na łamach portalu).

Przy ul. Wąskiej zamieszkuje obecnie około 20 osób, w tym dzieci. – Stan techniczny tego budynku jest taki, że do końca roku te rodziny trzeba będzie gdzieś przeprowadzić. Nie ma wyjścia, musimy znaleźć nowe mieszkania dla tych osób – mówi burmistrz Limanowej, Władysław Bieda.

Samorząd otrzymał informację o przyznaniu z rządowej puli około 460 tys. zł – umowa regulująca przekazanie tych środków nie została jeszcze podpisana. - Chcemy skorzystać z tych środków, ustawa wyraźnie mówi, że rodzinom z Wąskiej musimy zapewnić inne mieszkanie, zupełnie niezależnie od tego, czy są to rodziny romskie, czy nie. Jednocześnie, w tym roku kończy się program rządowy, a nie wiemy czy na kolejne lata taki program będzie realizowany przez rząd. Niejako „rzutem na taśmę” chcemy skorzystać z tych środków, tak by nie obciążać kosztami miejskich podatników.

Wiadomo już, że Romowie z Wąskiej zostaną przeniesieni do nowych obiektów na terenie miasta. Z Małopolskim Urzędzie Wojewódzim w Krakowie samorząd ustalił lokalizację w oparciu o zgłoszoną w poprzedniej kadencji propozycję byłego starosty, Jana Puchały. Chodzi o teren przy ul. Żwirki i Wigury w Limanowej, w pobliżu Komendy Powiatowej Policji.

Autor: 
ZZZ
Źródło: 
limanowa.in
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama