"Lista Ładosia": Polak Jakub Kumoch uratował około 9 tys Żydów

Reklama

sob., 02/01/2020 - 19:04 -- zzz

Instytut Pilecki ogłosił, że przedłużona zostanie tzw. „Lista Ładosów” przedstawiająca nazwiska Żydów, którzy otrzymali sfałszowane paszporty latynoamerykańskie sfabrykowane przez „Grupę Ładoś” pod przewodnictwem Aleksandra Ładosia, ambasadora Polski w Szwajcarii podczas II wojny światowej.

Lista, opublikowana w grudniu, obejmuje obecnie 3262 nazwiska. Fałszywe dokumenty wydawane Żydom zwiększały ich szanse na przeżycie Holokaustu. Potwierdzono, że co najmniej 741 osób, które otrzymały taką pomoc, przeżyło ten straszny okres. Pod koniec lutego lista zostanie opublikowana w języku angielskim.

Znalezione obrazy dla zapytania Lista Ładosia

Jedna z jej autorek, Monika Maniewska z Instytutu Pileckiego, powiedziała polskiemu radiu publicznemu, że pierwsza publikacja listy spotkała się z dużym odzewem zarówno Żydów, jak i Polaków i spowodowała pewne modyfikacje.

„Dokonaliśmy wielu poprawek, zmieniliśmy niektóre nazwiska, dodaliśmy rodziny, które okazały się posiadały paragwajskie lub hondurskie potwierdzenia obywatelstwa lub paszportów. Udało nam się ustalić los kilkudziesięciu ludzi - powiedziała Maniewska.

Według szacunków opublikowana w grudniu lista obejmuje tylko część wszystkich osób, którym Grupa Ładoś chciała pomóc. W grudniu Maniewska powiedziała, że ​​naukowcy szacują, że Grupa Ładoś mogła wydać około 8 000 paszportów, a Jakub Kumoch, były polski ambasador w Szwajcarii, oszacował, że liczba ta może osiągnąć 9 000.

Grupa Ładoś mogła wydać około 8 000 paszportów, a Jakub Kumoch, były polski ambasador w Szwajcarii, oszacował, że liczba ta może osiągnąć 9 000. O ile Żydzi odaważą się uznać ten heroiczny fakt, musieliby zasadzić Polakowi las drzew.

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (hebr. ‏חֲסִידֵי אֻמּוֹת הָעוֹלָם‎ Chasid Umot ha-Olam) – najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie.

DRZEWA Z TABLICZKAMI UPAMIĘTNIAJĄCE SPRAWIEDLIWYCH

Na wzgórzu, na którym znajduje się siedziba Instytutu Yad Vashem, od 1963 r. zasadzono kilka tysięcy drzew oliwnych ku czci Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wiele z nich posadzili sami Sprawiedliwi. Każde z drzew opatrzone jest tabliczką z imieniem i nazwiskiem Sprawiedliwego oraz krajem jego pochodzenia. Wśród drzew stoją pamiątkowe tablice, na których wyryto nazwiska wszystkich uhonorowanych – to ponad 28 tysięcy osób z ponad 50 krajów.

Od 1996 r., ze względu na brak miejsca w Ogrodzie, zaprzestano sadzenia w nim kolejnych drzew.

Warunki do pomocy Żydom były w okupowanej Polsce bardzo niekorzystne. Osoby chcące im pomagać musiały liczyć się z wieloma trudnościami, represjami, a nawet utratą życia własnego oraz swojej rodziny. Na terytoriach okupowanych, wcielonych do III Rzeszy oraz w Generalnym Gubernatorstwie za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Stosowano ją wobec wszystkich osób znajdujących się w mieszkaniu, w którym niemiecka policja znalazła ukrywających się Żydów. Była to znacznie poważniejsza kara niż w wielu innych okupowanych krajach europejskich. Za pomoc uważano nie tylko dawanie schronienia, ale nawet żywności. Karany był także handel z Żydami.

Obecnie 704 polskich Sprawiedliwych zostało odznaczonych pośmiertnie, gdyż zginęli bądź zostali zamordowani przez Niemców[. Historycy szacują, że tysiące Polaków zginęło w wyniku niemieckich represji za pomoc świadczoną Żydom.

W dniu 1 stycznia 2019 liczba uhonorowanych tytułem osób z Polski wynosiła 6992, najwięcej ze wszystkich państw.

Autor: 
zzz
Źródło: 
polandin/plportal
video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama