SAMORZĄDY W POLSCE DOJĄ POLAKÓW NA POTĘGĘ. ODBIÓR ŚMIECI W CZECHACH TAŃSZY O PONAD 100 PROCENT

Reklama

pon., 12/02/2019 - 13:01 -- zzz

Obowiązujące w Polsce opłaty za odbiór śmieci to patologia. Samorządy zarabiają grube miliony na Polakach i jak dotąd nikt się nie protestuje — a powinien!. Wystarczy przyjrzeć się, jak jest za naszą południową granicą. 

 

W Czechach odbierają śmieci zmieszane i nie ma obowiązku segregacji, a mimo to ceny są dużo niższe niż w Polsce za posegregowane. Poza tym w Czechach prężnie działają spalarnie.

W Polsce proces przetwarzania śmieci oraz ich spalanie właściwie został sparaliżowany, bowiem rząd PIS uznał, że wszyscy przedsiębiorcy to oszuści. Poskutkowało to tym, że właściwie urzędy przestały wydawać nowe zezwolenia na działalność proekologiczną. Brak konkurencji spwodował podwyższenie cen o kilkaset procent.

Pomimo że w Czechach nie ma prawa, które nakazywałoby segregacji odpadów to 2/3 Czechów to robi. Dzieląc śmieci na trzy frakcje: tworzywo sztuczne, papier, szkło. W ogólnie dostępnych miejscach rozmieszczone są pojemniki na odpowiednie tworzywo, do których mieszkaniec może się udać.
Dzięki dzieleniu ich na frakcje i wyrzucaniu do odpowiednich kontenerów rozmieszonych w miejscach ogólnie dostępnych (98% populacji Czech ma dostęp do takich pojemników, a średni dystans, jaki należy pokonać, aby do nich dotrzeć, wynosi ok. 106 m) za odbiór odpadów płaci się mniej.

Roczna opłata za śmieci w Czechach od osoby w wybranych miastach:

- Brno: 670 koron = 112 PLN

- Ostrawa: 498 koron = 84 PLN

- Czeski Cieszyn: 480 koron = 81 PLN

Polska:

- Łódź: 288 PLN

- Lublin 252 PLN

- Częstochowa 240 PLN

 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 
plportal.pl
Polub Plportal.pl:

Reklama