DUCHOWNI WEZWALI POLICJĘ, BO MAŁOLAT WYPLUŁ PANA JEZUSA I SCHOWAŁ DO KIESZENI

Reklama

pt., 11/01/2019 - 09:36 -- zzz

28 października w kościele pw. NMP Matki Kościoła na osiedlu Dolnośląskim interweniowała policja, bo duchowni zgłosili, że w świątyni mogło dojść do aktu profanacji. Ksiądz zauważył bowiem, że podczas mszy świętej chłopak po przyjęciu komunii, wypluł ją i schował do kieszeni. 13-latek, próbował trzykrotnie uciec z kościoła.

Do zdarzenia doszło na wieczornej mszy świętej. Nabożeństwo przebiegało bez zakłóceń do momentu komunii świętej. Kiedy księża udzielali jej wiernym, jednemu z duchownych rzucił się w oczy obrazek 13-latka, które najpierw hostię przyjął, po czym wypluł ją w dłoń i schował do kieszeni. Reakcja duchownych był natychmiastowa.

- Staraliśmy się wyjaśnić tę sytuację, ale było to trudne. Zapytaliśmy, kiedy 13-latek przystępował do spowiedzi, kiedy powiedział, że nie pamięta, zapytaliśmy po co przyjmował hostię? - relacjonuje jeden z księży.

Zdaniem duchownych w sytuacji braku jasnych odpowiedzi na zadane pytania, istniała realna groźba znieważenia hostii. Księża zdecydowali się wezwać policję. Ta, sprawę potwierdza, ale komentować jej nie chce. Z relacji duchownego wynika, że małolat wyjaśniał mundurowym swoje zachowanie.

- 13-latek przy policji tłumaczył, że bolał go ząb i dlatego wypluł Pana Jezusa i schował do kieszeni - mówi ksiądz.

 

Duchowni nie mają wątpliwości, że takie tłumaczenie to bzdury, bo 13-latek trzykrotnie rzucił się do ucieczki z kościoła, szarpał się i podawał kłamliwe dane osobowe. Ostatecznie hostia została przez chłopaka spożyta, a ponieważ księżom udało się szybko zainterweniować.

Zdaniem duchownych mogłoby dojść do profanacji, gdyby nie było natychmiastowej reakcji. Mamy specyficzny czas, jesteśmy tuż przed Wszystkimi Świętymi. 31 października jest halloween i często dochodzi do tego, że grupy osób są wynajmowane, by kraść hostię i dochodzi do profanacji na czarnych mszach świętych.

W myśl kodeksu kanonicznego dla dopuszczających się zbezczeszczenia hostii jest tylko jedna kara: ekskomunika. Wydalenie ze wspólnoty wiernych dotyczy między innymi tych, którzy z nienawiści lub pogardy rozsypały konsekrowany chleb lub rozlewały konsekrowane wino. Wedle kościelnego prawa profanacji dopuszcza się także ten, kto po przyjęciu hostii wyrzuca ją, tym samym umyślnie ją znieważając.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 
se/plportal.pl
Polub Plportal.pl:

Reklama