LIST W BUTELCE Z 1918 ROKU

Reklama

sob., 04/20/2019 - 20:24 -- zzz

Niezwykłą pamiątkę odnaleźli mieszkańcy Kościelnej Góry i Kurdwanowa.

Ponad 100 lat temu ich przodkowie postawili krzyż,a w jego pniu ukryli butelkę z listem... Historia o butelce ukrytej pod krzyżem przechodziła z pokolenia na pokolenie. Krzyż Na swoje odkrycie czekała 100 lat. Dopiero kilka dni temu ujrzała światło dzienne. A wszystko przez wichurę, która w październiku 2017 roku wywróciła krzyż, który stał na skwerze koło Szkoły Podstawowej w Kurdwanowie. Drewno, z którego został wykonany było już w złym stanie, więc można się było spodziewać, że niedługo coś takiego może nastąpić. Szybko zrodziła się inicjatywa postawienia w tym samym miejscu nowego krzyża. Wszyscy chcieli, aby duży, drewniany krzyż dalej stał na skwerze w Kurdwanowie otoczony niedawno tam posadzonymi dębami pamięci.

Drewno ze starego Krzyża zostało przewiezione na jedną z posesji w Kościelnej Górze. KrzyżW kwietniu br. gospodarz zauważył, że w pniu uwidoczniło się wycięcie i widać było zalakowaną butelkę z listem, w którym czytamy:

„Na podziękowanie Panu Bogu i Matce Boskiej” – tak w 1918 roku zaczął swój list ówczesny dzierżawca majątku Kurdwanów Stanisław Grzegorzewicz.

Był 16 marca 1918 roku. Mieszkańcy majątku Kurdwanów w nietypowy sposób postanowili podziękować za ocalenie życia podczas ataku wojsk rosyjskich i niemieckich pomiędzy dniami 18 grudnia 1914 r. a 25 stycznia 1915 r. „wznieśliśmy niniejszy Krzyż, aby oddać należny hołd Bogu i Matce Boskiej”. Spisali swoje dzieje i nazwiska na kartce papieru, włożyli do zalakowanej butelki i ukryli w pniu krzyża jako „pamiątka na wieczne czasy cudownego naszego ocalenia”.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

List

Na kartce papieru, pięknym pismem opisano fundatorów oraz historię wykonania 100-letniego Krzyża. List jest dość obszerny, pobudza wyobraźnię i ma ogromną wartość historyczną dla mieszkańców. To wspomnienie dawnych trudnych czasów, w których nasi dziadkowie i pradziadkowie musieli się zmierzyć z niewolą i śmiercią.

W skrypcie została zapisana również prośba „Kto po najdłuższych latach ten skrypt mój przeczyta, niech da na mszę świętą za dusze tych osób, które są w tym skrypcie umieszczone wzmianką…”

Obraz może zawierać: na zewnątrz

 

Autor: 
Sołectwo - Kozłów Biskupi
Źródło: 
Sołectwo - Kozłów Biskupi
Polub Plportal.pl:

Reklama