Żydzi żądają zamknięcia kościoła w Brzezince: „Zagrożenie dla integralności pamięci o Holokauście”

Reklama

pt., 01/24/2020 - 20:11 -- zzz

Rabin Avi Weiss z Nowego Jorku żąda likwidacji kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince i zapowiada protesty przed budynkiem podczas 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego-nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. W artykule opublikowanym 23 stycznia 2020 na łamach „Jerusalem Post” rabin Weiss stwierdził, że „kościół w Brzezince, ze swoją chrześcijańską obecnością, stanowi jedno z najbardziej bezpośrednich zagrożeń dla integralności pamięci o Holokauście”, a krzyż na tej świątyni „rzuca cień na cały obóz”.

Weiss domaga się, aby budynek, w którym obecnie znajduje się kościół, został przeznaczony na muzeum poświęcone obozowi w Birkenau. „Jako rabin mam głęboki szacunek dla wszystkich miejsc kultu, ale dla kościoła nie ma miejsca na największym cmentarzu żydowskim na świecie” – pisze Weiss i przypomina, że był uczestnikiem akcji, która doprowadziła do zamknięcia klasztoru sióstr karmelitanek w Oświęcimiu.

Żydzi wtargnęli wtedy na teren klasztoru grożąc wysadzeniem budynku w powietrze i obrzucając zakonnice wyzwiskami. Rozpętali też antykościelna nagonkę w mediach i nękali siostry zakonne kolejnymi protestami na terenie klasztoru. I wygrali. W 1993 Jan Paweł II napisał list do sióstr karmelitanek w którym nakazał im „z woli Kościoła” przenieść się „w inne miejsce w tym samym Oświęcimiu”. 

Rabin Weiss od dawna żąda zamknięcia kościoła w Brzezince twierdząc, że jest to teren obozu, a w budynku mieściła się komendantura Birkenau. A to nieprawda. – Gdy do obozu wkroczyła Armia Czerwona, budynek był w stanie surowym, nawet bez dachu. Dokończono go po wojnie, przez lata magazyny miała w nim Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”. Dopiero potem zdecydowano o zamienieniu go w kościół – wyjaśnił w 2015 roku  dr Piotr Setkiewicz, dyrektor Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jak widać rabin Weiss nie przyjmuje tego wyjaśnienia do wiadomości i po raz kolejny urządza awanturę w mediach i zapowiada awanturę przed kościołem.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 
wprawo
Polub Plportal.pl:

Reklama